Przejdź do treści
ULC
Źródło artykułu

Posiedzenia KZPP w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego

W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyły się 56. i 57. posiedzenia Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną.

Podczas posiedzeń przedyskutowano - zgłoszony przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP) - problem możliwości wykonywania lotów przez bezzałogowe statki powietrzne.  Przedstawiono bieżącą informację na temat możliwości wykonywania lotów bezzałogowych statków powietrznych (UAV) w przestrzeni powietrznej. Poinformowano, że w dalszym ciągu nie ma wiążących regulacji odnośnie wykonywania lotów bezzałogowych statków w europejskiej przestrzeni powietrznej.

Ustalenie takich przepisów spodziewane jest w roku 2013. W chwili obecnej istnieją tylko wymagania wprowadzone przez Eurocontrol w 2007 roku, w sprawie wykonywania lotów przez UAV-y, które zostały uzgodnione przez wszystkie kraje członkowskie i podpisane przez władze Eurocontrol. Te wymagania poszczególne państwa członkowskie mogą wdrożyć do swoich krajowych przepisów. Podczas dyskusji członkowie Komitetu przedstawili aktualny stan i sposób wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych przez ich resorty (instytucje).

W podsumowaniu stwierdzono, że ogólną zasadą użytkowania UAV jest spełnianie przez ten statek wszystkich wymogów,  aby mógł on poruszać się w określonej części przestrzeni powietrznej zgodnie z przepisami ICAO dotyczącymi odpowiednio klasy jakiej nadano tej przestrzeni. Do czasu powstania regulacji mogących stać się narzędziami jasnej oceny stopnia spełniania tych wymogów, loty UAV muszą być wykonywane w wyseparowanych częściach tej przestrzeni, do której bezpiecznie dostaną się również poprzez wyseparowany fragment przestrzeni.

Projekty krajowych regulacji dotyczących możliwości wykonywania UAV w polskiej przestrzeni powietrznej przedstawione zostaną po uchwaleniu nowelizowanej ustawy – Prawo lotnicze zawierającej delegację prawną w tej sprawie.

Omówiono również udział Komitetu Zarządzania Przestrzenią Powietrzną.w opiniowaniu zmian w strukturze przestrzeni powietrznej.

Wniosek o opiniowanie zgłaszanych do Urzędu Lotnictwa Cywilnego przez PAŻP zmian w strukturze przestrzeni powietrznej został zgłoszony werbalnie przed rozpoczęciem posiedzenia Komitetu przez Prezesa PAŻP z aprobatą Prezesa ULC. Zainteresowane procesem zarządzania zmianami w przestrzeni strony chciałaby uzyskać dodatkową ale istotną – ze względu na reprezentację głównych użytkowników tej przestrzeni - opinię Komitetu, czy proponowana zmiana w przestrzeni powietrznej jest zasadna i poprawna, czy nie. W razie potrzeby Komitet może dodatkowo również zapraszać na posiedzenia w tej sprawie przedstawicieli lotnictwa ogólnego i kontrolerów ruchu lotniczego.

Przy okazji zgłoszonego wniosku przypomniano, że zgodnie z koncepcją FUA to właśnie Komitet powinien zatwierdzać zmiany w strukturze przestrzeni powietrznej i tylko ze względu na polski system legislacyjny jest to niemożliwe. Jednocześnie zauważono, że w koncepcji FUA zaleca się wprowadzanie zmian w strukturze przestrzeni nie częściej niż raz w roku. W przypadku zastosowania się PAŻP do tej zasady, włączenie Komitetu do procesu opiniowania zmian nie będzie powodowało dodatkowych opóźnień w ich wprowadzaniu.

Ponadto:

Przeanalizowano kryteria wyboru priorytetów alokacji polskiej przestrzeni powietrznej i potrzeby ich stosowania w aspekcie aktualnych przepisów oraz  przekazano bieżące informacje o zaawansowaniu prac na projektem budowy Baltic FAB.  

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony