Przejdź do treści
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Źródło artykułu

Port Lotniczy Gdańsk Mecenasem Projektu Upowszechniania i Promocji "Sądu Ostatecznego"

Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy ma zaszczyt zaprosić na uroczystość związaną z podpisaniem umowy sponsorskiej między Muzeum Narodowym w Gdańsku a Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Na konferencji Portowi Lotniczemu Gdańsk zostanie nadany tytuł Mecenasa Projektu Upowszechniania i Promocji „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Uroczystość odbędzie się 24.03.2015 r., o godzinie 10:00 w Muzeum Narodowym w Gdańsku, przy ul. Toruńskiej 1, w Sali ekspozycji stałej „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga.


"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga to oprócz "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci najcenniejsze w polskich zbiorach dzieło malarstwa zachodnioeuropejskiego. Do sławy tego arcydzieła przyczyniła się zarówno jego ranga artystyczna, jak i burzliwe dzieje.


Sąd Ostateczny Hansa Memlinga (fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku)

Hans Memling należy do najwybitniejszych malarzy europejskich XV stulecia. Urodził się w Seligenstadt w pobliżu Frankfurtu nad Menem około roku 1430. Niewiele wiadomo o wczesnym okresie jego życia i zawodowej edukacji. Przypuszcza się, że mógł się uczyć w Kolonii w warsztacie znakomitego tamtejszego malarza Stefana Lochnera, brak jednak na to mocniejszych dowodów. Bardziej prawdopodobne jest to, że pracował przez jakiś czas w brukselskim warsztacie najważniejszego malarza ówczesnych Niderlandów – Rogiera van der Weyden. I na tę hipotezę brak jednak bezpośrednich dowodów, chociaż istotnie w dziełach Memlinga pojawia się wiele reminiscencji z twórczości Rogiera. Są one widoczne także w gdańskim tryptyku "Sąd Ostateczny".
Źródło: Muzeum Narodowe w Gdańsku

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony