Port Lotniczy Bydgoszcz spółką z ograniczoną odpowiedzialnością?

Port Lotniczy Bydgoszcz

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki ma nowy pomysł na Port Lotniczy Bydgoszcz. W przyszłym tygodniu planował rozmowy z akcjonariuszami o szansach na przekształcenie lotniskowej spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ministerstwo odwołało jednak spotkanie.

Zabieg miałby usprawnić i ustabilizować funkcjonowanie bydgoskiego portu a także zwiększyć odpowiedzialność za działalność bieżącą lotniska jego obecnych i przyszłych współwłaścicieli. Całbecki w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” stwierdził również, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być odpowiedzią na nowe wyzwania. Spośród nich największym jest współfinansowanie bieżącej działalności PLB przez udziałowców. Decyzja ta zależy jednak od partnerów lotniska, w tym samorządowców.

Dyskusje dotyczące zmiany formuły prawnej lotniska toczyły się już w ubiegłym tygodniu. Port od lat przynosi bowiem straty, a zarząd cały czas szuka pomysłów na ich pokrycie.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest łatwiej kontrolować, łatwiej też zwiększać jej kapitał. Ponadto, jeśli spółka chce się wystawiać na giełdzie, często jest to dla miasta lepszą formą. Taką formułę prawną posiada np. lotnisko w Gdańsku.

Czytaj całość artykułu na stronie www.rynekinfrastruktury.pl

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus