Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ponad 12 tysięcy zakłóconych lotów i 450 odwołanych – tak podróżowało się z Polski w pierwszej połowie roku

Analizy podsumowujące ruch na polskim niebie w pierwszym półroczu pokazują, że zakłócenia lotnicze utrudniły podróż ponad 1,55 milionom pasażerów startującym z polskich lotnisk. Aż 45 tysięcy z nich musiało zmienić swoje plany, ponieważ ich loty zostały anulowane. Najnowsze zestawienie wskazuje także, że ponad 106 tysięcy pasażerów, których dotknęły lotnicze zakłócenia – zgodnie z europejskim prawem – może domagać się rekompensaty.  

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku do samolotów startujących z polskich lotnisk wsiadło ponad 7,8 miliona pasażerów (dla porównania w 2022 r. było ich 7,08 miliona). W tym roku, zgodnie z planem wyleciało 6,3 miliona osób, co stanowi ponad 80 proc. podróżujących. Jednak ponad 1,55 miliona osób rozpoczynających swoją podróż z Polski (czyli ponad 19 proc. podróżujących) musiało zmierzyć się zakłóceniami. 1,5 miliona pasażerów doświadczyło opóźnień powyżej 15 min. Jednak największe wyzwania mieli pasażerowie, którym odwołano loty. W pierwszym półroczu, w takiej sytuacji znalazło się ponad 45 tysięcy osób.

Te same analizy pokazują również, że na 68,3 tysięcy lotów, które rozpoczynały się w polskich portach, ponad 18 proc. czyli 12,4 tysięcy lotów zostało zakłóconych, w tym: 11,9 tysięcy lotów opóźnionych, a 454 odwołanych.

Zestawienie pokazuje, że – zgodnie z unijnymi przepisami (Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 r) – odszkodowania za odwołany lub opóźniony lat należą się ponad 106 tysiącom pasażerom, którzy wylatywali w pierwszym półroczu z Polski. W zależności od długości trasy może ono wynieść od 250 do 600 euro od osoby. Nie należy także mylić tego odszkodowania z prawem do zwrotu kosztów lotu – to osobne prawa każdego pasażera.

Analiza wskazuje jednocześnie niechlubnych liderów wśród lotnisk, z których podróżowało się najtrudniej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku. Wśród nich znalazły się kolejno: Międzynarodowy Port Lotniczy im. F. Chopina w Warszawie, Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice oraz Port Lotniczy Gdańsk im. L. Wałęsy. To tam mieliśmy najwięcej zakłóconych lotów – odpowiednio: 6 tysięcy, 2,4 tysiąca, 1,1 tysiąca.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony