Polskie lotnictwo wojskowe pod lupą

Samolot szkolno-treningowy PZL-130 Orlik (fot. Przemyslaw "Blueshade" Idzkiewicz/CC BY-SA 2.5/Wikimedia Commons)

W Polskim Radiu 24 Władysław Skorski z PZL Okęcie i publicysta lotniczy Tomasz Białoszewski rozmawiali o szkoleniu polskich pilotów wojskowych. Koszt wyszkolenia jednego lotnika to 6-8 mln dolarów.

Wyszkolenie pilota wojskowego jest najdroższym szkoleniem na świecie. Wynika to z faktu, że piloci jako pierwsi nawiązują kontakt z przeciwnikiem. Od ich wyszkolenia i wyposażenia zależy powodzenie misji lotniczych, a w rezultacie także wynik działań zbrojnych na lądzie i morzu.

Tomasz Białoszewski stwierdził, że polscy piloci są dobrze wyszkoleni, ale zawsze może być lepiej.

Mamy znakomitą infrastrukturę i świetne zaplecze do szkolenia pilotów na najwyższym światowym poziomie. Natomiast możemy dyskutować na temat, na czym tak naprawdę szkolimy. Chcemy mieć najlepiej wyszkolonego pilota dla samolotu wielozadaniowego, ale droga do tego celu jest odległa i wieloszczeblowa. Tymi szczebelkami są samoloty szkolne – wyjaśniał publicysta.


Od lewej Władysław Skorski i Tomasz Białoszewski (fot. PR24/JW)

Polscy lotnicy są wysyłani na zagraniczne szkolenia, ale zdaniem Władysława Skorskiego byłoby lepiej, gdyby zdobywali wiedzę i umiejętności w kraju.

Szkolenie pilota myśliwskiego kosztuje od 6 do 8 mln dolarów. W związku z tym byłoby najlepiej, gdyby pieniądze te zostały w kraju i szkolenia byłoby przeprowadzane w Polsce – powiedział dyrektor PZL Okęcie.

Rozmowy Władysława Skorskiego z PZL Okęcie i publicysty lotniczego Tomasza Białoszewskiego o szkoleniu polskich pilotów wojskowych można posłuchać na stronie: www.polskieradio.pl

Źródło: Polskie Radio
comments powered by Disqus