"Polska w kosmosie" – znaczki poświęcone misjom w ramach projektów międzynarodowych, w których wkład mieli polscy naukowcy
6 grudnia 2022 roku do obiegu wchodzą cztery tradycyjne znaczki "Polska w kosmosie". Każdy z nich poświęcony jest misjom w ramach projektów międzynarodowych, w których wkład mieli polscy naukowcy. Emisja ta zostanie na początku przyszłego roku wydana jako kryptoznaczki Poczty Polskiej.
Poczta Polska w październiku 2022 roku uruchomiła serwis internetowy: nft.poczta-polska.pl, gdzie przedstawia ofertę w zakresie cyfrowego kolekcjonerstwa. Emisja pierwszych polskich kryptoznaczków „Polska w kosmosie” jest zaplanowana na I kwartał 2023 roku, ale już 6 grudnia br. pojawiła się ona w wersji tradycyjnej. Autorem projektów wszystkich znaczków, przygotowanych na podstawie grafik Bartosza Morawskiego, jest Roch Stefaniak.
Emisja liczy cztery znaczki – każdy z nich poświęcony jest misjom w ramach projektów międzynarodowych, w których wkład mieli polscy naukowcy.
Pierwszy znaczek dotyczy EarthCARE – misji obserwacji Ziemi, organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we współpracy z Japońską Agencją Kosmiczną (JAXA) i japońskim Krajowym Instytutem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (NICT).
Na drugim znaczku pokazano satelity: Lem (wystartował 21 listopada 2013 r.) oraz Heweliusz (wystartował 19 sierpnia 2014 r.) Misja BRITE-PL jest częścią projektu kanadyjsko-austriacko-polskiego.
Trzeci znaczek poświęcono programowi Europejskiej Agencji Kosmicznej PROBA. Demonstruje technologie platform satelitarnych i ładunków użytecznych.
Na czwartym znaczku widnieją elementy kosmiczne OPS-SAT, która jest pierwszą misją Europejskiego Centrum Operacji Satelitarnych (ESOC), wykonywaną na satelicie typu CubeSat. Jej głównym celem jest testowanie nowych standardów wymiany danych pomiędzy satelitą a segmentem naziemnym. Polscy eksperci odpowiedzialni są za opracowanie całego oprogramowania pokładowego misji, systemów kontrolnych i wykrywania awarii, za realizację nowego standardu wymiany danych oraz za jeden z dwóch kluczowych ładunków OPS-SAT – konwerter protokołów CCSDS. Start tej misji miał miejsce w grudniu 2019 roku.
Grafiki wykorzystane w wersji tradycyjnej znaczków, pojawią się również na kryptoznaczkach, mających trafić do sprzedaży w pierwszym kwartale 2023 r. Każdy kryptoznaczek składa się z dwóch części: jedna to tradycyjny znaczek pocztowy, a druga – przez unikatowe tokeny NFT na sieci Polygon w standardzie ERC1155, który umożliwia obsługę wielu typów tokenów w ramach jednej aplikacji w środowisku blockchain. System Polskiego kryptoznaczka to nie tylko połączenie tradycyjnych znaczków pocztowych i technologii kryptograficznych, ale również kompletne środowisko budujące cyfrową społeczność filatelistyczną w Polsce i na świecie.
Autorem utworzenia i wdrożenia koncepcji kolekcji kryptoznaczka jest Dariusz Tyszka.
– Poczta Polska to firma, która większości Polaków kojarzy się z tradycją i bogatą, blisko pięciowiekową historią. Jednak narodowy operator pocztowy stale się zmienia, dostosowując swoją działalność do realiów cyfryzującego się świata. Dzięki intensywnym procesom modernizacyjnym możemy zaoferować Klientom rozwiązania na coraz wyższym poziomie. Nie zapominamy także o Filatelistach i pasjonatach nowinek technologicznych. Nasz konsekwentny i wielowektorowy kurs ku nowoczesności znajduje wyraz w kryptoznaczkach, które już teraz budzą ogromne zainteresowanie. To dzięki temu ambitnemu projektowi możemy zainteresować młodych ludzi piękną pasją, jaką jest bez wątpienia filatelistyka – powiedział Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.
Partnerami emisji są: Polska Agencja Kosmiczna oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Poczta Polska będzie systematycznie przedstawiać swoją ofertę w zakresie cyfrowego kolekcjonerstwa w serwisie internetowym: nft.poczta-polska.pl. Wersję fizyczną kryptoznaczków filatelistycznych będzie można zakupić w wybranych placówkach pocztowych oraz na stronie www.filatelistyka.poczta-polska.pl.
Komentarze