Przejdź do treści
Źródło artykułu

Polscy lotnicy dziś świętują

Dziś w południe nad Warszawą przelecą „Biało-Czerwone Iskry”, a przed Pomnikiem ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939–1945 rozpocznie się uroczysty apel. 28 sierpnia Święto Lotnictwa Polskiego obchodzą wojskowi i cywilni piloci. Ustanowiono je na pamiątkę sukcesu kpt. Żwirki i inż. Wigury w międzynarodowych zawodach lotniczych.

– Ta wygrana była największym osiągnięciem polskiego lotnictwa w dwudziestoleciu międzywojennym – tak o wydarzeniach sprzed 83 lat mówi dr Roman Kozłowski z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

28 sierpnia 1932 roku rozpoczęły się najbardziej prestiżowe zawody lotnicze świata „Challenge 1932”. Do rywalizacji w Berlinie stanęły 43 ekipy z 6 państw, wśród nich kpt. pil. Franciszek Żwirko i inż. pil. Stanisław Wigura. – Polacy startowali na polskim samolocie RWD-6, którego współkonstruktorem był inżynier Wigura – mówi dr Kozłowski.

Zawody rozegrano w trzech konkurencjach. Po ocenie poziomu technicznego samolotów pierwsza była ekipa włoska. Jednak lot nad Europą długości blisko 7,4 tys. km wysunął polską załogę na prowadzenie. Tuż za Polakami uplasowali się piloci z Niemiec. Gospodarze chcieli wygrać po raz trzeci z rzędu. Ale o zwycięstwie rozstrzygnął wyścig na 300 km. Nasi piloci byli pierwsi, wyprzedzili Niemców o 83 sekundy.

Niestety, dwa tygodnie po berlińskim triumfie Żwirko i Wigura rozbili się w czasie burzy nad czeskim Cierlickiem.

Ku czci lotników

Na pamiątkę ich sukcesu piloci cywilni, wojskowi oraz przemysł lotniczy 28 sierpnia obchodzą Święto Lotnictwa. Tegoroczne uroczystości już się rozpoczęły. – Wczoraj delegacja lotników zapaliła na cmentarzach powązkowskich w Warszawie znicze, m.in. na grobie asa lotnictwa II wojny gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego oraz przy mogile Żwirki i Wigury – mówi ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.


(fot. mjr Michał Romańczuk/DGRSZ)

Natomiast dziś rano przedstawiciele Dowództwa złożyli kwiaty przed pomnikiem Lotnika na Ochocie oraz przed tablicą upamiętniającą żołnierzy wojsk lotniczych represjonowanych przez służby Informacji Wojskowej. Piloci wezmą też udział w nabożeństwie w intencji polskich lotników w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Około południa lotnicy staną na tradycyjnym apelu przed warszawskim Pomnikiem ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939–1945. – Uroczystość uświetni przelot samolotów TS-11 z zespołu „Biało-Czerwone Iskry” – zapowiada ppłk Goławski.

Nowoczesne maszyny

Siły powietrzne, które w tym roku skończą 97 lat, są jednym z najnowocześniejszych i drugim co do wielkości – po siłach lądowych – rodzajem sił zbrojnych. Cały czas trwa też modernizacja polskiej floty lotniczej.

W 2014 roku rozstrzygnięto przetarg na osiem samolotów szkolnych, a jesienią 2016 roku włoska firma Alenia Aermacchi dostarczy dwie pierwsze maszyny M-346 Master. W listopadzie może zostać podpisana umowa na zakup dwóch małych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. VIP-y będą mogły latać nimi już w przyszłym roku.

Natomiast wiosną tego roku wojskowe testy zdał śmigłowiec wielozadaniowy H225M Caracal francuskiego Airbusa. Polska zamierza kupić 50 takich maszyn, a pierwsze mają trafić do armii w 2017 roku. Trwa też procedura zakupu około trzydziestu śmigłowców szturmowych, które zastąpią wysłużone Mi-24. Powinny one wejść do służby w 2017 roku.

Modernizowany jest też sprzęt używany przez lotnictwo. W ubiegłym roku zakończył się lifting 16 z 32 polskich samolotów MiG-29. Maszyny zyskały m.in. nową awionikę i cyfrową nawigację. Jednocześnie trwa modernizacja odrzutowych Su-22. Resort obrony zdecydował, że eksploatacja 18 z 32 tych najstarszych bojowych samolotów w lotnictwie polskim zostanie przedłużona. Pozostałe 14 maszyn po ponad 30 latach służby zostanie wycofanych z armii do 2018 roku.

Galeria zdjęć

Anna Dąbrowska
autor zdjęć: Seweryn Sołtys

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony