Przejdź do treści
Polscy lotnicy szkolą policyjnych specjalsów w Mołdawii (fot. policja.pl)
Źródło artykułu

Polscy kontrterroryści i lotnicy szkolą policyjnych specjalsów w Mołdawii

7 policyjnych kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz dwóch pilotów i dwóch crew chiefów z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP na pokładzie policyjnego Black Hawka przez najbliższy tydzień będzie szkolić funkcjonariuszy z FULGER – oddziału specjalnego mołdawskiej Policji.

Szkolenie ma na celu podwyższyć umiejętności naszych kolegów w zakresie prowadzenia działań kontrterrorystycznych i przygotować kluczowych funkcjonariuszy do zapewnienia bezpieczeństwa w związku z planowanym na początku czerwca Szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii.

W kilkudniowych warsztatach wezmą udział wytypowani instruktorzy „BOA”, którzy na co dzień prowadzą w Policji szkolenia dla służby kontrterrorystycznej oraz doświadczeni policyjni lotnicy, którzy stale współdziałają z kontrterrorystami podczas policyjnych realizacji.

Po omówieniu teoretycznym różnych aspektów szkolenia i warunków bezpieczeństwa mołdawscy policjanci przystąpią do praktycznych zadań pod okiem naszych instruktorów. W planie są zajęcia z wyszkolenia strzeleckiego, taktyki działań bojowych, konwojowania, ochrony osób, w tym VIP-ów i reagowania na sytuacje kryzysowe podczas przemieszczania się pojazdów z tymi osobami. Podczas warsztatów oprócz policyjnych pojazdów służbowych wykorzystywany będzie policyjny S-70i Black Hawk. To z jego wykorzystaniem planowane są m.in. zajęcia strzeleckie czy zatrzymanie pojazdu, którym porusza się osoba ścigana – mówi nadkom. Mariusz Olechnowicz, naczelnik Wydziału Szkoleniowo-Bojowego CPKP „BOA”, koordynator ćwiczeń.

S-70i Black Hawk to wielozadaniowy śmigłowiec – jeden z trzech, którymi dysponuje polska Policja – o dużym zapasie mocy i znacznej prędkości przelotowej (297 km/h). Maksymalnie śmigłowiec tego typu osiągnąć może 350 km/h. Zatankowanie 1300 l paliwa pozwala na pokonanie nim około 600 km na jednym tankowaniu, a dzięki zamontowaniu na pokładzie jednego z Black Hawków dodatkowego zbiornika paliwa możliwy do przelotu dystans zdecydowanie się zwiększa – mówi naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP insp. pil. Robert Sitek. – Do obsługi potrzebnych jest co najmniej 3 członków załogi: dwóch pilotów i crew chief, czyli szef pokładu. Na pokład można zabrać do 13 podróżnych – dodaje.

Dla naszych kolegów z Mołdawii będzie to pierwsza okazja, by wykonywać zadania z pokładu statku powietrznego oraz zapoznać się z najlepszymi praktykami stosowanymi przez policyjnych kontrterrorystów z CPKP „BOA” i policyjnych lotników, zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami.

Wsparcie polskiej Policji w zakresie szkoleń funkcjonariuszy mołdawskiej Policji to niezwykle ważny aspekt działań na rzecz współpracy rozwojowej, stanowi kluczowy element wdrażanej „Road map” towarzyszącej podpisanemu przez Ministrów MSWIA RP i MSW RM Porozumieniu o współpracy – mówi polski doradca Ministra Spraw Wewnętrznych Republiki Mołdawii Paweł Rutkowski.

mł. insp. Anna Kędzierzawska, BKS KGP

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony