Politechnika Rzeszowska: spotkanie z przedstawicielami Centrum Operacji Powietrznych
Politechnika Rzeszowska zainicjowała rozmowy z Centrum Operacji Powietrznych, w ramach których przedstawiła skutki ekonomiczne i społeczne wprowadzonej decyzji ograniczenia ruchu lotniczego w południowo-wschodniej części Polski. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele operatorów lotniczych regionu.
Trwająca od niemal trzech lat wojna na Ukrainie wpływa na sytuację w Polsce w związku z realnym zagrożeniem naruszania przez obce statki powietrzne granicy państwa w rejonie Podkarpacia.
Na wniosek Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych od 5 listopada 2024 r. wprowadzone zostało ograniczenie ruchu lotniczego w południowo-wschodniej części Polski w postaci strefy ograniczonej. Oznacza to, że piloci statków załogowych w przestrzeni niekontrolowanej i niesklasyfikowanej muszą składać plany lotu, stosować transponder lotniczy, stosować ciągły nasłuch łączności fonicznej powietrze–ziemia z właściwym organem ATS.
Wprowadzone ograniczenia znacznie zdezorganizowały działanie ośrodków lotniczych działających w tym regionie. Najbardziej ucierpiały te, w których wykonywane są loty szybowcowe. Prawo lotnicze nie wymaga, aby latając w przestrzeni typu G (większość przestrzeni sklasyfikowanej w rejonie Bieszczadów) wyposażać statki powietrzne w transpondery. Tego typu wymóg wprowadzony niespodziewanie zmuszał operatorów lotniczych, w tym Akademicki Ośrodek Szybowcowy w Bezmiechowej, do szybkiej i kosztownej modernizacji szybowców lub zaprzestania latania.
W związku z tym Politechnika Rzeszowska w porozumieniu z innymi operatorami lotniczymi z regionu zainicjowała rozmowy z Centrum Operacji Powietrznych, których celem było przedstawienie skutków ekonomicznych i społecznych wprowadzonej decyzji. 7 stycznia br. na rzeszowskiej uczelni odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, operatora lotniska w Krośnie, operatora lotniska w Starej Wsi, Centrum Operacji Powietrznych oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. W ramach rozmów uzgodniono satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie, w którym ograniczono południowy zasięg wprowadzanej strefy ograniczającej loty. Jednocześnie operatorzy lotniczy zobowiązali się informować COP o podejmowanych przez nich działaniach.
Komentarze