Przejdź do treści
AVIATION EXPO (fot. targikielce.pl)
Źródło artykułu

Poleć biznes klasą podczas AVIATION EXPO 2021

Już we wrześniu 2021 roku będzie można miękko wylądować w Targach Kielce podczas „odlotowej” imprezy branżowej.

Miłośnicy lotnictwa od kilku lat, jesienią obierają kurs na Targi Kielce. Nowoczesne samoloty ultralekkie, śmigłowce, wiatrakowce to tylko fragment ekspozycji, która na stałe zagościła w kalendarzu ośrodka.

Polskie lotnictwo stale się wzbija

Polskie lotnictwo lekkie sukcesywnie się rozwija, co roku rejestruje się kilkadziesiąt nowych maszyn. Samoloty są nie tylko w posiadaniu osób prywatnych, coraz więcej firm decyduje się na zakup i tak nowoczesny środek lokomocji. Polska stała się jednym z największych rynków zbytu dla wszelkich usług dotyczących branży w Europie Środkowo-Wschodniej. Producenci z naszego regionu właśnie w Kielcach mają możliwość prezentacji własnej oferty, podkreślający tym samym siłę i wysoką specjalizację całej branży lotniczej.

W trudnym okresie pandemii, swoją szansę dostrzegły Polskie Linie Lotnicze LOT, które nie zmniejszyły powietrznych operacji transportowych i nawet na jeden dzień nie zawiesiły strategicznych połączeń. Kryzys gospodarczy drastycznie ograniczył popyt na przewozy pasażerskie ale wzrosło zapotrzebowanie na przewóz cargo. Przewoźnicy postawili więc na loty cargo-only i częściowe konwersje. W tej sytuacji przewozy cargo stanowią szansę dla przewoźników. LOT również postawiły na rejsy all-cargo. Dużym sukcesem okazała się operacja #CARGOdlaPolski, trwająca od 17 marca do 29 czerwca 2020 roku. W tym czasie zrealizowano 172 rejsy (1 376 000 km), przewieziono 3 725 ton towarów: – Największe samoloty, którymi dysponujemy są nieustannie w powietrzu i nawet na chwilę nie zostały uziemione z powodu kryzysu – mówi Michał Grochowski, dyrektor Biura Cargo i Poczty Polskich Linii Lotniczych LOT.

Aviation Expo 2020

Mimo trudnej, pandemicznej rzeczywistości wywołanej wirusem SARS-CoV-2, we wrześniu 2020 roku, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa zorganizowana została V edycja lotniczego przedsięwzięcia w Targach Kielce. Nie zabrakło tam awioniki, ale i systemów lotniskowych, nawigacyjnych, eskpozycji specjalistycznych strojów dla pilotów, a nawet wyrobów galanteryjnych dedykowanych branży lotniczej. Wśród wystawców znalazła się między innymi firma Aeroprakt, która zaprezentowała najnowszy model samolotu z rodziny Aeroprakta – A32, który przed premierą był projektowany i testowany przez ponad 3 lata. Najbardziej ekonomiczny i należący do najszybszych na świecie, produkowany seryjnie lekki samolot w układzie górnopłata, którego osiągi pozwalają na loty z prędkościami ponad 260 km/h - Pipistrel Virus SW ukazała firma Skydream. Warto też wspomnieć o firmie Skypaths, która przedstawiła model Skyleader. Firma Aero HMS zaprezentowała natomiast nowoczesny ultralekki samolot sportowy MP-02 ”Czajka”, który świetnie sprawuje się przy lataniu rekreacyjnym, a także szkoleniowym. Maksymalna prędkość przelotowa wynosi 230.

Po raz pierwszy w wydarzeniu udział wzięła firma Ekolot z wieloletnim doświadczeniem, ogromnymi sukcesami sprzedażowymi i zaawansowaną technologią w budowie ultralekkich samolotów, która zaskoczyła tegorocznych uczestników Aviation Expo. Firma oprócz dwóch wyjątkowych modeli – KR-030 Topaz oraz KR-010 Elf zadebiutowała też ze swoim trzecim samolotem, który nigdy wcześniej nie był prezentowany. Ultralekkie maszyny niejednokrotnie zdobyły już międzynarodowe wyróżnienia między innymi za autorskie kompozyty, jakość, wykończenie i unikatowe parametry lotnicze. Aviation Expo skupia również firmy produkujące odzież lotniczą. Ide-Fly zaprezentowała wyspecjalizowane kombinezony dla wybranych dyscyplin sportów lotniczych oraz odzież użytkową dla profesjonalistów takich, jak piloci śmigłowców policyjnych, załóg śmigłowców ratowniczych TOPR i zespołów akrobacyjnych z Polski.

Impreza wystawiennicza, choć nieco mniejsza niż w ubiegłych latach doceniona została za różnorodność i miejsce prezentacji nowości w roku, który osłabił nie tylko branżę lotniczą, ale całą światową gospodarkę. Pismo branżowe Przegląd Lotniczy w swoim podsumowaniu wydarzenie określił jako „Targi pełne optymizmu”. Dziennikarze podkreślili fakt, że: – Determinacja organizatorów i optymizm wystawców wygrały swoje. Piąta edycja, choć kameralna, była bardzo interesująca – czytamy na łamach Przeglądu Lotniczego.

Konferencje branżowe

Mocnym akcentem ubiegłego, „odlotowego” spotkania były dwie całodniowe konferencje Technology & Law for Aviation oraz Global Drone Conference. Współorganizatorem konferencji była Joanna Wieczorek, znany i ceniony ekspert prawa lotniczego z kancelarii Dentons. Podczas pierwszej z konferencji, specjaliści branży mówili m.in. o: nowoczesnych lotniskach i o potrzebie budowy HUBu dla lotów long-haul, wzroście znaczenia lotów cargo w dobie pandemii, Smart Airline, paliwach lotniczych, wiatrakowcach i ich zastosowaniu, rozwoju lotnictwa VIP i innowacjach w nawigacji. Natomiast konferencja nawiązująca do dronów była bodźcem do poruszenia tematów m.in. o: nowym europejskim i polskim prawie dronowym, PANSA UTM – bezpiecznych lotach dronów, jak certyfikować bezzałogowce? – przepisy wojskowe i cywilne, finansowaniu projektów dronowych, hybrydowych technologiach dronowych w transporcie, logistyce i innych obszarach. Obie konferencje transmitowane były również na Facebooku wydarzenia Aviation Expo. Dzięki streamingowi dotarły one ponad 10 000 osób.

Kosmiczny lot

III  edycja zaplanowana we wrześniu 2021 roku niesie za sobą nowości „nie z tej ziemi”. Podczas wydarzenia swój debiut będzie miało Międzynarodowe Forum Sektora Kosmicznego z udziałem przedstawicieli rządu, firm z Polsk i zagranicy, instytutów, uczelni oraz mediów branżowych. Merytoryczne panele konferencji staną się okazją do poszerzenia wiedzy i wymiany doświadczeń. Projekt realizowany będzie wspólnie z Politechniką Świętokrzyską i firmą Spartaqs.

Warto wspomnieć, że drużyna „IMPULS” z PŚK w 2019 roku zdobyła tytuł mistrza świata podczas prestiżowych międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge.

Podczas zaplanowanego na wrzesień 2021 wydarzenia znajdą się takie atrakcje jak transmisja na żywo z wystrzelenia rakiety wyniesionej do stratosfery przez specjalną platformę balonowo-dronoidową zaprojektowaną przez Sławomira Huczałę – głównego konstruktora i współwłaściciela Spartaqs.

Na kolejną edycję Targów Lotniczych AVIATION EXPO zapraszamy do Targów Kielce w dniach 25-26 września 2021 roku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony