Przejdź do treści
Źródło artykułu

Podwójna "Akcja Serce" w wykonaniu lotników morskich

W dniu 18 maja załoga samolotu M28 Bryza 1TD z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała lot o statusie "hospital".

17 maja, Dyżurna Służba Operacyjna Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała pytanie o możliwość wykonania lotu w ramach "Akcji Serce".

Zadanie wykonała załoga samolotu transportowo-desantowego M28B z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, startując 18 maja o godzinie 8:42 z lotniska macierzystego w Gdyni Babich-Dołach. Podczas realizacji lotu o statusie "hospital" samolot Bryza przetransportował dwa zespoły transplantologów po trasie Gdynia-Szczecin-Gdynia-Warszawa-Gdynia. Zadanie było realizowane na rzecz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie. Całość przedsięwzięcia i powrót do Gdyni załoga zakończyła lądowaniem na macierzystym lotnisku o godzinie 16:21.

Połączenie obu zadań odbyło się dzięki doskonałej koordynacji i wzorcowej współpracy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej z podmiotami leczniczymi, na rzecz których organizowane są loty, których celem jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia.

Była to 8 "Akcja Serce" w tym roku i 87 w historii zrealizowana przez Gdyńską Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. W realizacji lotów o statusie "hospital" morscy lotnicy biorą udział od 2007 roku.

kpt. mar. Marcin Kołodziejski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony