Przejdź do treści
Port Lotniczy Kraków - pas startowy (fot. Jacek Krawczyk)
Źródło artykułu

Podsumowanie października w Porcie Lotniczym Kraków

W październiku z usług krakowskiego lotniska skorzystało 446 378 pasażerów, czyli o 43% mniej w stosunku do października 2019 roku, ale aż o 207% więcej w stosunku do października 2020. Łącznie od początku 2021 roku obsłużono 2 181 467 pasażerów.

„Cieszą nas wyniki wzrostu ruchu pasażerskiego w październiku w stosunku do roku ubiegłego. To znak, że pasażerowie wybierają transport lotniczy nie tylko w wakacje. Cała branża lotnicza i turystyczna ufa, że tym samym systematycznie powraca do  Małopolski i Krakowa ruch biznesowy, pielgrzymkowy, naukowy, a także tak ważne dla naszego regionu tzw. city break.” – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

„W Krakowie i w Małopolsce ponownie możemy spotkać turystów zagranicznych w muzeach, restauracjach i w miejscach, gdzie podziwiają polskie zabytki. Cieszymy się, że nasze lotnisko jest częścią procesu odnawiania się ruchu turystycznego w naszym regionie.” – dodał Radosław Włoszek.

31 października weszła w życie zimowa siatka połączeń Kraków Airport, w ofercie której znajduje się 123 regularnych połączeń do 94 portów lotniczych z 9 nowymi atrakcyjnymi kierunkami. Zainaugurowane zostało połączenie: Transavii France do Paryża Orly, a Ryanair – bazowy przewoźnik Kraków Airport – w zimowej siatce uruchomia połączenia do: Budapesztu, Lille, Newcastle, Sztokholmu, Turynu, Rygi,  Agadiru, Ankony. Duża popularnością cieszą się loty krajowe do Szczecina, Gdańska /Ryanair/ i do Warszawy /PLL LOT/. Od 11 listopada br. linia Ryanair zwiększy częstotliwość bezpośrednich rejsów  #PROSTOzKRAKOWA do Szczecina. Połączenie  będzie wykonywane trzy razy w tygodniu – we wtorki, czwartki oraz soboty. Zwiększona zostanie także częstotliwość do Gdańska. Od 8 listopada z Małopolski nad polskie morze, będziemy mogli polecieć aż cztery razy w tygodniu – w poniedziałki, środy, piątki i niedzielę.

Bramki biometryczne
Od miesiąca na krakowskim lotnisku działa system bramek ABC (Automated Border Control), który jest przeznaczony do prowadzenia odpraw pasażerów podróżujących poza strefę Schengen, tj. Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Gruzji, Chorwacji czy Albanii). Pasażer sam dokonuje wyboru dotyczącego formy kontroli pomiędzy standardową a automatyczną. Pięć z bramek będzie przeznaczonych do odpraw osób wylatujących, a kolejne pięć dla pasażerów odwiedzających nasz kraj w strefie nonSchengen. Oprócz weryfikacji wizerunku pasażera, dzięki czytnikom linii papilarnych, stało się również możliwe porównywanie zgodności odcisków palców z danymi zawartymi w dokumencie posiadacza. Zastosowanie najnowocześniejszych technik biometrycznych gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa.


System "Bramek ABC" na podkrakowskim lotnisku ma nową funkcjonalność czyli możliwość weryfikacji odcisków linii papilarnych (fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej)

Sukcesy Centrum Edukacji Lotniczej
Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport zostało nominowane w kategorii „Instytucja” do nagrody Popularyzator Nauki 2021, a także w związku z realizacją wielu nowych atrakcji i pomysłów w ostatnim roku, otrzymało nominację w konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski” w kategorii „Unikatowa atrakcja turystyczna”. Dziękujemy wszystkim za zaufanie i zapraszamy do Centrum Edukacji Lotniczej.

Lotnicza ciekawostka
Na krakowskim lotnisku wylądował Douglas DC-6B, amerykański samolot pasażerski i transportowy, produkowany w latach 1946-1959 przez firmę Douglas Aircraft Company. Maszyna stała na płycie lotniska dwa dni i wzbudziła niezwykłe zainteresowanie miłośników awiacji czyli spotterów, którzy z pasją fotografowali lotniczą ciekawostkę.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony