Podpisano kolejną umowę na dostawę polskich dronów rozpoznawczych FlyEye dla wojska
Agencja Uzbrojenia i GRUPA WB podpisały umowę wykonawczą obejmującą dostawę dla Sił Zbrojnych RP bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye wraz z dokumentacją oraz pakietami naprawczym, logistycznym i szkoleniowym.
GRUPĘ WB reprezentował prezes Piotr Wojciechowski, a Agencję Uzbrojenia MON gen. bryg. Artur Kuptel, pełniący obowiązki jej szefa. Ceremonia podpisania kontraktu odbyła się w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza i sekretarza stanu w MON Pawła Bejdy.
– Bardzo mnie cieszy, że inwestujemy w technologie przyszłości, które już teraz odgrywają kluczową rolę na polu walki. Jednym z takich przykładów są bezzałogowce, a wśród nich najnowszy zakup – system FlyEye. Drony te służą przede wszystkim do rozpoznania i już dziś stanowią jeden z kluczowych elementów wyposażenia polskiej armii – zaznaczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
– Drony FlyEye sprawdzają się zarówno w działaniach militarnych, jak i pozamilitarnych. Są wykorzystywane przez wszystkie rodzaje sił zbrojnych, w tym wojska operacyjne i obrony terytorialnej. To uniwersalny sprzęt, z którego osiągnięć korzystają wszyscy. Cieszę się, że ta inwestycja wspiera także polski przemysł zbrojeniowy. Dziś realizujemy to we współpracy m.in. z WB Electronics, które dostarcza sprzęt najwyższej jakości – podkreślił szef MON.
Przedmiotem umowy wykonawczej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A. – spółką wiodącą GRUPY WB, jest dostawa dla Sił Zbrojnych RP trzynastu zestawów Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye wraz z dokumentacją techniczną oraz pakietami naprawczym, logistycznym i szkoleniowym dla Sił Zbrojnych.
Przekazanie bezzałogowych platform w najnowszych wersjach systemu ma nastąpić do końca bieżącego roku. GRUPA WB realizuje też dostawy trzynastu zestawów FlyEye pozyskanych w ramach dwóch pierwszych umów wykonawczych z kwietnia i września 2024 roku.
Zwiększenie zdolności operacyjnych dotyczyło modyfikacji systemów nawigacyjnych, wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa oraz integracji bezzałogowych statków powietrznych z Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ.
Umowa ramowa na dostawę około czterystu zestawów Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye została podpisana 5 września 2023 roku, podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Bezzałogowe systemy powietrzne FlyEye przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza za pomocą głowic optoelektronicznych wyposażonych w kamery umożliwiające rejestrację obrazu w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji.
System został z powodzeniem sprawdzony w Wojsku Polskim, gdzie realizuje zadania zarówno na rzecz Wojsk Operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej, a także podczas działań wojennych w konflikcie o wysokiej intensywności.
Komentarze