Przejdź do treści
Podniebne szkolenie na poznańskich Krzesinach (fot. OSWRiS)

Podniebne szkolenie na poznańskich Krzesinach

Ostatnie dwa tygodnie września upłynęły pod znakiem intensywnego praktycznego szkolenia spadochronowego. OSWRiS szkolił przede wszystkim nowych adeptów spadochroniarstwa, ale także własnych skoczków, podnosząc tym samym umiejętności i kwalifikacje.

W skokach szkolno-treningowych, których organizatorem był Ośrodek Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego z Poznania wzięli udział skoczkowie-uczniowie, żołnierze z różnych jednostek wojskowych, m.in.: z 56 Bazy Lotniczej oraz Taktycznego Zespołu Kontroli Obszaru Powietrznego.

Ponadto, celem wymiany doświadczeń, zaproszono do udziału w szkoleniu na lotnisku Poznań-Krzesiny instruktorów spadochronowych i specjalistów służby wysokościowo-ratowniczej oraz spadochronowo - desantowej z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 56 Bazy Lotniczej, 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Całość przedsięwzięcia poprzedzona była szkoleniem teoretycznym, praktycznym szkoleniem w tunelu aerodynamicznym, oraz wstępnym i bezpośrednim przygotowaniem do skoków zgodnie z Programem Szkolenia Spadochronowego w Lotnictwie Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Uczniowie szkoleni byli w systemie AFF (ang. Accelerated FreeFall), który jest metodą szkolenia spadochronowego mającą na celu stosunkowo szybkie przygotowanie ucznia-skoczka do wykonywania samodzielnych skoków z opóźnionym otwarciem spadochronu.

Szkolenie teoretyczne zaczyna się przed pierwszym skokiem i trwa przez cały kurs. Kursant uczy się m.in. postępowania w przypadku zaistnienia sytuacji awaryjnych oraz działania stosowanego sprzętu. Po każdym skoku uczeń-skoczek otrzymuje informacje o swoich błędach, które omawiane są na podstawie filmu ze skoku, nagranego przez instruktora.

Skoki spadochronowe w systemie AFF są jednym z ciekawszych rozwiązań w ramach szkolenia spadochronowego. Jest to zadanie o wyższym stopniu trudności dla szkolących. Biorą w nim udział jedni z najlepszych instruktorów, z bardzo dużym doświadczeniem. Szkolenie takie ma na celu szybsze, niż w przypadku szkolenia konwencjonalnego, usunięcie popełnianych błędów, utrwalenie poprawnego wykonywania podstawowych procedur podczas skoku ze spadochronem, a przez to podniesienie poziomu bezpieczeństwa skoczków podczas realizacji szkolenia.

Uczestnicy zgrupowania szkoleniowego wykonali łącznie ponad 200 skoków spadochronowych. Szkolenie zostało zrealizowane w oparciu o samolot M-28 z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Dzięki przychylnej pogodzie, zaangażowaniu i  wysokiemu poziomowi wyszkolenia personelu latającego, oraz skoordynowanym działaniom, szkolenie przebiegło sprawnie i na najwyższym poziomie, a wszystkie cele szkoleniowe zostały zrealizowane.

Szkolenie zostało zakończone odprawą, podczas której omówiono przebieg szkolenia, oraz wyciągnięto konstruktywne wnioski, które w przyszłości zaowocują jeszcze wyższymi kwalifikacjami, jak i wzrostem bezpieczeństwa.

OSWRiS

FacebookTwitterWykop

Nasze strony