Przejdź do treści
Nowy hangar Aeroklubu w Pinczowie, fot. Radio Kielce
Źródło artykułu

Pińczowski aeroklub będzie miał nowy hangar i lądowisko

Nowe lądowisko, hangar i ścieżka rowerowa. Gmina Pińczów przygotowuje się do zagospodarowania terenu Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie, który rozciąga się wzdłuż północnego brzegu zalewu.

Samorząd ma już gotową koncepcję. W tym roku planuje ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Obecny hangar lotniczy jest już za mały. Aeroklub się rozwija, przybywa statków powietrznych, stąd pomysł budowy nowej hali – informuje Urszula Sroka-Kurek z urzędu miejskiego w Pińczowie. Dodaje, że hangar ma powstać obok obecnej bazy aeroklubu. Ma to być budynek jednokondygnacyjny.

– Nowa hala o wymiarach 12 na 56 m pozwoli m.in. na zabezpieczenie i przechowywanie lotni, motolotni, paralotni i innych maszyn. Plan prac przewiduje wykonanie także niezbędnych instalacji m.in. wodno-kanalizacyjnych i oświetlenie – wymienia.

Projekt zakłada także rozbiórkę obecnego asfaltowego lądowiska i budowę nowego pasa startowego.

– Będzie spełniać wszystkie wymogi, aby umożliwiało bezpieczny start i lądowanie. Nowe lądowisko zostanie wykonane z płyty betonowej 21 na 21 m, zastąpi istniejące – dodaje.

Do lądowiska doprowadzona zostanie także droga dojazdowa. Szacowany koszt budowy hangaru to 1,3 mln zł, z kolei lądowiska 230 tys. zł.

W ramach projektu powstanie także ścieżka rowerowa wokół zalewu. Na ten cel przebudowana zostanie istniejąca droga polna. Ciąg pieszo-rowerowy połączy ul. Legionistów z klubem Kon-Tiki. Wszystkie te inwestycje wpisują się w utworzenie tzw. „Szlaku turystycznego Nida”. To duży projekt inwestycyjny, prowadzony wspólnie przez 10 samorządów z Ponidzia, które zabiegają o jego finansowanie z nowego rozdania funduszy unijnych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony