Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pierwszy krok ku współpracy WSOSP i PGZ

18 stycznia br. Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych odwiedzili przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie. W trakcie wizyty, której celem było omówienie przyszłych obszarów współpracy pomiędzy światem nauki i przemysłem zbrojeniowym, dyrektorowi Biura Platform Lotniczych Tomaszowi Gugale towarzyszył dyrektor Programu Śmigłowcowego – Wojciech Netkowski.

Podczas spotkania z gośćmi Rektor-Komendant WSOSP gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk zaznaczył, że otwartość na współpracę, głównie w zakresie szkoleń, staży i badań rozwojowych dla pracowników jak i organizacji praktyk zawodowych dla studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w spółkach PGZ może być asumptem do podniesienia wspólnych relacji na wyższy poziom w wielu płaszczyznach. Generał Krawczyk wskazał również potencjalne korzyści płynące z wspólnych przedsięwzięć dla obu stron.

Choć było to pierwsze spotkanie z polskimi przemysłowcami kadra naukowa Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych przedstawiła propozycję realizacji wspólnego przedsięwzięcia – zakupu i eksploatacji balonu.

W listopadzie ubiegłego roku do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych trafiły Systemy Bezzałogowych Statków Powietrznych typu „NEOX” i „ATRAX” wyprodukowane przez Konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Są to zestawy SBSP składających się z 3 statków powietrznych typu „NEOX”, 1 zestaw złożony z dwóch wirnikowców typu „ATRAX” oraz czterech Naziemnych Stacji Kontroli wraz z zespołami antenowymi i payloadem (ładunkiem użytecznym), w którego skład wchodzi kilkanaście głowic z kamerami elektro-optycznymi oraz na podczerwień. Zestawy służą do szkolenia pilotów-operatorów SBSP Sił Zbrojnych RP oraz żołnierzy innych państw członkowskich NATO.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie skupiający ponad 60 spółek. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo. Ponadto, PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty. W najbliższych latach, PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie. PGZ jest także podstawowym partnerem Ministerstwa Obrony Narodowej w realizacji Planu Modernizacji Technicznej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony