Pierwsze nasze takie ćwiczenie

fot. starszy chorąży Piotr Przyborowski/ Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych

Personel Dowództwa Sił Powietrznych i jednostek podporządkowanych po raz pierwszy w historii ćwiczy w rembertowskim Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych z wykorzystaniem systemu symulacji działań połączonych na teatrze działań JTLS (Joint Theater Level Simulation).

W wieloszczeblowym ćwiczeniu pod kryptonimem Zefir-12 uczestniczą także grupy operacyjne z jednostek dyslokowanych w terenie oraz grupy operacyjne komponentów Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Kierownikiem ćwiczenia jest dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski. Przedsięwzięcie obsługuje kilkudziesięciu operatorów systemu, pracujących w centrum i przybyłych z jednostek.

„Dla zdecydowanej większości przybyłych oficerów takie przedsięwzięcie jest nowością. Zdecydowaliśmy się zdobyć nowe doświadczenia, by później wykorzystać je w działalności szkoleniowej", powiedział generał dywizji pilot Sławomir Kałuziński, zastępca dowódcy SP -szef Szkolenia, inaugurując tygodniowe zajęcia w Rembertowie.

Zefir-12 służy zgraniu systemu dowodzenia Sił Powietrznych i przygotowaniu organów dowodzenia jednostek SP do udziału w połączonej operacji obronnej. Jest wstępem do ćwiczenia z wojskami Anakonda-12, które odbędzie się na poligonach północnej Polski w drugiej połowie września.

ppłk Artur Goławski
Rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych


Więcej zdjęć na stronie Sił Powietrznych
 

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus