Przejdź do treści
Ppor. pil Katarzyna Tomiak (fot. Jakub Sagan)
Źródło artykułu

Pierwsza kobieta na lotniczym dyżurze bojowym

Ppor. pil Katarzyna Tomiak jako pierwsza kobieta w polskich Siłach Powietrznych pełni lotnicze dyżury bojowe w systemie obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO (NATINAMDS). Swój pierwszy, „historyczny” dyżur w składzie pary myśliwców MiG-29 porucznik z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku odbyła 28 listopada. Kolejne dyżury przypadły jej w udziale w grudniu, w tym w Wigilię. O wydarzeniu informujemy z opóźnieniem, by nie robić ze służby pani Katarzyny sensacji, lecz odnotować właśnie ów historyczny moment.

Gratulacje!

Ppor. Katarzyna Tomiak z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku ukończyła Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w 2011 roku, a po niecałym roku po raz pierwszy wykonała samodzielny lot na myśliwcu MiG-29. Razem z pięcioma kolegami przeszła w pierwszej połowie marca 2014r. egzamin bojowy. Dokładnie w Święto Polskiego Lotnictwa 28 sierpnia, odpaliła rakietę R-60 i trafiła nią do celu. Na potężnych rosyjskich dwusilnikowych odrzutowcach wylatała już ponad 100 godzin.

Dla najmłodszych pilotów sprawdzian ogniowy to jeden z ostatnich i najważniejszych testów dopuszczających ich do dyżurów bojowych, jakie na przemian pełnią bazy w Malborku, Mińsku Mazowieckim (MiG-29) oraz Krzesinach i Łasku (F-16).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony