Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pięciu najlepszych w konkursie "Piloci na start" przejdzie kurs szybowcowy

Pierwsza edycja konkursu szybowcowego "Piloci na start" organizowanego przez Polską Fundację Lotniczą, Fundację Prometeo oraz I Liceum Ogólnokształcące w Mielcu została rozstrzygnięta.

Kacper Sokół, Jakub Paź, Adrian Bukała, Bartosz Kawa i Konrad Kluza - to laureaci, którzy przejdą teraz pełny kurs szybowcowy zakończony samodzielnym lotem w powietrzu. Właśnie dzięki staraniom organizatorów udało się sfinansować nie trzy, jak pierwotnie zapowiadano, a w sumie pięć kursów szybowcowych.

Dwudziestka najlepszych uczestników konkursu „Piloci na start” spotkała się na uroczystym wręczeniu nagród w jednym z hangarów przy mieleckim lotnisku. Pierwsza piątka przejdzie teraz pełny kurs szybowcowy, który zwieńczony zostanie samodzielnym lotem w powietrzu i pełnymi uprawnieniami to pilotowania szybowców.

Szkolenie odbędzie się w Mielcu. To będzie około 60 lotów za wyciągarką, które zostaną zwieńczone około dziesięcioma lotami samodzielnymi. Po tym kursie szybowcowym każdy będzie pilotem – mówi Jakub Cena, prezes Polskiej Fundacji Lotniczej, która była współorganizatorem konkursu „Piloci na start”.

Ten konkurs pokazuje, że to, co zrobiliśmy, miało sens, było potrzebne i dobre – ocenił z kolei Radosław Swół, reprezentujący Fundację Prometeo. – Chcieliśmy wesprzeć najmłodszych w rozwoju swoich talentów i pasji. A jeśli jest to pasja lotnicza, czyli coś tak mieleckiego, jak tylko mieleckie może być, to jesteśmy z tego w pełni usatysfakcjonowani – podkreślił.

(fot. Kacper Strykowski, hej.mielec.pl)

Jesteśmy świadkami czegoś ważnego. Dotychczas w Mielcu nie było takiego konkursu, w którym młodzież może wystartować, a czego finałem jest samodzielny pilotaż statku powietrznego. Mam nadzieję, że to będzie początek pięknej, lotniczej przygody dla tych młodych osób – dodał Radosław Swół reprezentujący Fundację Prometeo.

Dzisiaj rozdajemy nagrody, a już wkrótce rozpoczynamy szkolenie. Zaczniemy od teorii, a następnie zrobimy szkolenie praktyczne, które kończy się lotem samodzielnym – dodawał też Tomasz Białek, wiceprezes Polskiej Fundacji Lotniczej.

Przypomnijmy, że w konkursie "Piloci na start" skierowanym do mieleckiej młodzieży wystartowało 60 osób. Na początku kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym grupa ta rywalizowała miedzy sobą w teście jednokrotnego wyboru. Odpowiedzieć trzeba było na 50 pytań, z czego 30 obejmowało zagadnienia związane z pilotażem, a pozostałe 20 historii mieleckiego lotnictwa.

Organizatorami konkursu "Piloci na start" były: Polska Fundacja Lotnicza, Fundacja Prometeo oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu.

Portal hej.mielec.pl był patronem medialnym konkursu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony