PGZ i Bell Helicopter podpisały list intencyjny o współpracy w ramach programu „Kruk”

PGZ i Bell Helicopter podpisały list intencyjny o współpracy w ramach programu „Kruk” (fot. Bell Helicopter)

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i amerykańska spółka z grupy Textron INC (NYSE: TXT) Bell Helicopter podpisały list intencyjny. Dokument zakłada współpracę obu podmiotów przy realizacji programu „Kruk”, który dotyczy dostarczenia śmigłowców uderzeniowych dla polskiej armii w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

Podpisanie listu intencyjnego oznacza zacieśnienie współpracy pomiędzy PGZ S.A. i Bell Helicopter, która rozpoczęła się podpisaniem porozumienia o współpracy w czerwcu br. Bell Helicopter oferuje Ministerstwu Obrony Narodowej oraz Siłom Zbrojnym RP śmigłowiec szturmowy AH-1Z Viper. Ponad 40 polskich zakładów i firm przemysłu zbrojeniowego odbyło już rozmowy z przedstawicielami Bell Helicopter i Zespołu Viper, żeby osiągnąć jak najkorzystniejsze warunki ewentualnej współpracy przy produkcji śmigłowca w programie „Kruk”.

Jesteśmy przekonani, że ten krok, jaki poczyniliśmy wspólnie z PGZ, daje nam jeszcze mocniejszą podstawę do dalszych kontaktów i współpracy w przyszłości – powiedział Keith Flail, Wiceprezes ds. Rozwoju Sprzedaży Wojskowej w Bell Helicopter. – Uważamy, że jest to wyjątkowa okazja dla firmy Bell Helicopter do znalezienia rozwiązań technicznych, pozwalających na wprowadzenie wspólnymi siłami śmigłowca uderzeniowego Bell AH-1Z Viper do Polski w ramach programu „Kruk” dla Polskich Sił Zbrojnych. Cieszymy się nie tylko na myśl o nowych możliwościach, jakie daje nam ten list intencyjny, ale także o perspektywach związanych z programem śmigłowca wielozadaniowego dla Polski. Bell Helicopter wysoko sobie ceni kontakty z PGZ i traktujemy naszą nieprzerwaną współpracę z polskim przemysłem zbrojeniowym jako sprawę priorytetową – podkreślił Keith Flail.


Roman Ignasiak, Zastępca Dyrektora Biura Platform Lotniczych PGZ i Robert T. Hastings, wiceprezes operacyjny Bell Helicopter (fot. Bell Helicopter)

Polska Grupa Zbrojeniowa systematycznie buduje kompetencje, żeby dzięki najnowocześniejszym technologiom wyposażyć polskie wojsko w najlepsze uzbrojenie i sprzęt. Jestem przekonany, że zacieśnienie współpracy z partnerem o tak dużym potencjale technologicznym, jaki posiada Bell Helicopter, w przypadku wyboru tego dostawcy przez Ministerstwo Obrony Narodowej zaowocuje wymiernymi korzyściami dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej i przyczyni się do podniesienia naszych kompetencji przemysłowych – powiedział Arkadiusz Siwko, Prezes Zarządu PGZ S.A. – Cieszy nas, że Bell Helicopter pogłębia swoje wysiłki w kierunku współpracy z PGZ – dodał Arkadiusz Siwko.


Śmigłowiec AH-1Z (fot. Bell Helicopter)

AH-1Z Viper to śmigłowiec wykorzystywany obecnie przez Piechotę Morską USA do operacji w najtrudniejszych warunkach i najbardziej wymagających misjach. Śmigłowiec został zaprojektowany tak, aby sprostać tym wymaganiom, zapewniając jednocześnie łatwość w obsłudze i niskie koszty utrzymania. AH-1Z ma 85% wspólnych części z produkowanym przez Bell Helicopter wielozadaniowym śmigłowcem UH-1Y Venom. Pozwala to na znacznie większą efektywność współpracy pomiędzy tymi dwiema platformami, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych, trudności logistycznych oraz zwiększeniu cyklu życia obu śmigłowców. Znacznie mniejsze są też koszty zakupu, napraw oraz utrzymania obu śmigłowców.


Kokpit AH-1Z (fot. Bell Helicopter)

Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa
comments powered by Disqus