PAŻP wdroży iTEC3.0 z myślą o obsłudze CPK

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej - siedziba

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) podpisała umowę z hiszpańską INDRĄ na budowę nowego systemu dla kontrolerów ruchu lotniczego. Warte 36,5 mln euro prace mają się zakończyć do roku 2024 i są prowadzone również z myślą o obsłudze Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

PAŻP i hiszpańska firma INDRA podpisały umowę na budowę nowego systemu – iTEC3.0, który ma całkowicie odmienić sposób zarządzaniu przestrzenią powietrzną nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Jak podkreślają przedstawiciele PAŻP, dotychczas nikt w Europie nie wdrożył tak zaawansowanego systemu. Co więcej, nie istnieje system, który odpowiadałby rekomendacjom Komisji Europejskiej, które niebawem staną się obowiązującym prawem. Polska z iTEC 3.0 ma być pierwsza.

Dodatkowo za wdrożeniem iTEC3.0 przemawia konieczność przebudowy funkcjonowania polskiej przestrzeni powietrznej ze względu na plany budowy nowego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Kilkanaście dni temu został podpisany kontrakt z hiszpańską firmą INDRA. Wspólnie będziemy inwestować i implementować nowoczesny system zarządzania ruchem lotniczym dla Polski ze szczególnym uwzględnieniem Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale również dla Europy. Do 2027 roku planujemy wydać ponad 325 mln zł tylko związanych z inwestycjami powiązanymi z projektem CPK. Kilka tygodni temu otworzyliśmy nowy ośrodek kontroli ruchu lotniczego w Poznaniu, który z jednej strony będzie naszym centrum zapasowym, a z drugiej – środowiskiem badawczo-rozwojowym dla technologii oraz procedur funkcjonowania nowego CPK. Będziemy tam budować i wdrażać nowe technologie i wspólnie z CPK analizować, jakie rozwiązania będą najbardziej odpowiednie – podkreśla Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus