PAŻP rozpoczyna współpracę z kolejną uczelnią
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała list intencyjny dotyczący współpracy naukowo-badawczej z kolejną polską uczelnią. W pracę nad rozwojem nowych technologii włącza się Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Agencja współpracuje już m.in. z Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uczelnią Łazarskiego.
Celem współpracy jest rozwój branży dronowej i wdrożenie rozwiązań związanych z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. W prace zaangażowani będą m.in. studenci Wydziału Informatyki AKSiM, kształceni w kierunku projektowania i programowania systemów informatycznych.
– Transport BSP przeżywa w Polsce i na świecie rozkwit. Aby móc w pełni wykorzystać potencjał, jaki niesie z sobą branża dronowa, potrzebna jest praca nad nowymi technologiami na wielu płaszczyznach – również współpracy akademickiej – środowiska, w którym powstaje wiele odważnych i nietuzinkowych pomysłów – ocenił Prezes PAŻP.
Janusz Janiszewski podkreślił, że ostatni kryzys w lotnictwie, wywołany pandemią koronawirusa, pokazał jak ważny jest rozwój i uruchamianie nowych rozwiązań, z których będziemy mogli korzystać, bez względu na sytuację epidemiczną czy międzynarodową. Bezzałogowe statki powietrzne są obecnie wykorzystywane bojowo przez wojska zaangażowane w konflikt zbrojny na Ukrainie.
– Liczymy na owocną współpracę z PAŻP i dziękujemy Panu Prezesowi za możliwość poszerzenia programów studiów praktycznych w AKSiM o nowe możliwości rozwoju zarówno dla naszych studentów na studiach licencjackich i magisterskich, jak i absolwentów – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR.
Rektor toruńskiej uczelni wyraził przekonanie, że zdobycie praktycznej wiedzy w obszarze najnowszych technologii z zakresu branży dronowej zostanie z powodzeniem wykorzystane nie tylko na kierunku informatyki inżynierskiej czy informatyki medialnej, szczególnie w zakresie operowania dronami oraz bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa, ale również na kierunkach dziennikarstwa i politologii.
Stworzony z udziałem ekspertów PAŻP i certyfikowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego system PansaUTM już od ponad dwóch lat służy do cyfrowej koordynacji lotów dronów w polskiej przestrzeni powietrznej. Polska jest dzięki temu w światowej czołówce państw integrujących operacje bezzałogowych statków powietrznych z tradycyjnym lotnictwem.
Komentarze