Przejdź do treści
PAŻP na XVI Międzynarodowej Konferencji i Wystawie Lotnictwo Nowej Generacji (fot. PAŻP)

PAŻP na XVI Międzynarodowej Konferencji i Wystawie "Lotnictwo Nowej Generacji"

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uczestniczy w XVI Międzynarodowej Konferencji i Wystawie "Lotnictwo Nowej Generacji". Wiktor Pilarczyk, wiceprezes PAŻP, w panelu na temat nowoczesnych technologii w zarządzaniu przestrzenią powietrzną i kontroli ruchu lotniczego, mówił m.in. o zarządzaniu przestrzenią powietrzną po wybuchu wojny w Ukrainie.

Przyznał, że ograniczone pojemności sektorowe i zwiększone strefy buforowe, nawet przy niewielkich potokach ruchu lotniczego, powodują opóźnienia dla ruchu cywilnego. Zwrócił również uwagę na zwiększoną aktywność militarną w ostatnich miesiącach, w tym na ćwiczenia wojskowe.

"Przygotowane procedury i ćwiczenia realizowane przed wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej działają i dzięki temu dziś jesteśmy w stanie sprawnie reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację w polskiej przestrzeni powietrznej" – powiedział Wiktor Pilarczyk, wiceprezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Podkreślił też ogromną rolę kontrolerów ruchu lotniczego, którzy nawigują siły powietrzne (OAT).

"To grupa najmniej obciążona obowiązkami przed 24 lutego 2022 r. (wybuch wojny w Ukrainie – red.) i najbardziej – po tej dacie. Powinniśmy przynajmniej podwoić ich liczebność w PAŻP" – skomentował Wiktor Pilarczyk.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony