Przejdź do treści
Przegląd Lotniczy 10/2022
Źródło artykułu

Październikowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Październikowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W październikowym numerze "Przeglądu Lotniczego" polecamy:

M-600 – Komfort i osiągi
Dla bezpieczeństwa można wyposażyć samolot w spadochronowy system ratowniczy – Piper poszedł inną drogą. Najnowsza wersja M600 SLS wyposażona w system Autoland zapewnia powrót na ziemię i bezpieczne lądowanie na wybranym przez system lotnisku z wyłączeniem silnika włącznie. Jakie są cechy użytkowe i pilotażowe tego samolotu badał Kuba Śliwiński a zdjęcia w locie wykonał Andrzej Rutkowski.

Instruktorska "mafia"
FAIP to piloci, którzy po ukończeniu podstawowego szkolenia zostają przydzieleni do bazy jako instruktorzy, niestety wielu z nich jest tym rozczarowanych... ale tylko na początku. Z czasem większość zmienia zdanie – latasz więcej, intensywniej i nie przypadkowo zostałeś wybrany, aby uczyć innych. O zaletach bycia FAIP, jak to wygląda od środka, dlaczego nazywa się ich mafią, pisze Filip Modrzejewski, który spędził z nimi dzień w bazie w Sheppard i przeprowadził efektowną sesję zdjęciową w szyku z T38 i T6.

Marszałek to ważna funkcja
Ubrany jest cały na żółto, porusza się samochodem w czarno–żółtą szachownicę, a na jego barkach spoczywa niemała odpowiedzialność, za dnia i w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych jest dodatkowymi oczami dla pilotów oraz kontrolerów. Karol Lis odkrywa tajniki pracy Marszałka oraz jego... samochodu.

Uwaga zawodnicy! – SMPJ’22
Młodzi, głodni rywalizacji piloci spotkali się na lotnisku Aeroklubu Polskiego, aby walczyć o tytuł Mistrza Polski Juniorów. Jakie szybowce brały udział w zwodach, z jakimi zadaniami oraz w jakich pogodach piloci musieli walczyć, relacjonują Marta Biała, Michał Okoń oraz Kordian Sitko.

Aerocamp wystartował
W Polsce nie ma wyspecjalizowanej szkoły akrobacji dlatego Fundacja Biało–Czerwone Skrzydła oraz Lotos Air BP Polska zorganizowali pierwszy w Polsce obóz akrobacji lotniczej. W przełomowym przedsięwzięciu wzięły udział 4 osoby, a nad przebiegiem czuwali utytułowani instruktorzy – Maciej Kulaszewski oraz Łukasz Czepiela. Jak wyglądał taki obóz, co zawierał program, czego nauczyli się uczestnicy i wiele więcej przeczytasz w artykule Filipa Modrzejewskiego.

I znów rekord
W strefie zrzutu Baltic po raz trzeci zorganizowano Baltic Wingsuit Meet. Cele jasne i ambitne, realizacja trudna jednak udało się... i to z bardzo dobrym skutkiem! Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i udało się pobić zeszłoroczny rekord świata! Piotr Walasek relacjonuję przebieg imprezy, która już jest uważana za największą wingsuitową w Europie.

Jaki poziom jest dla Ciebie
Tym razem Łukasz Wieczorek przygotował kilka zadań, dzięki którym można ocenić swoje umiejętności przed przystąpieniem do egzaminu ICAO. Test podzielony jest na 4 części (struktura, słownictwo, płynność i słuchanie) z zadaniami, za których poprawne wykonanie dostajemy punkty, a ich suma określi nasz poziom.

Opowiem Ci o samolocie... cz. 26
Kamil Iwankiewicz kontynuuje swoją opowieść o budowie samolotu pasażerskiego, po urlopie wraca do nas z kolejną częścią opowieści o systemie podtrzymywania życia – tym razem o systemie hermetyzacji kabiny.

Targi małego lotnictwa
Kolejna edycja Aviation Expo Kielce okazała się sukcesem – udział wzięło aż 40 firm. Dodatkowo w tym roku były aż dwie lokalizacje – Targi Kielce oraz Aeroklub Kielecki w Masłowie, dzięki któremu samoloty mogły zaprezentować się w locie. Tegoroczną gwiazdą imprezy był samolot Shark, którym Zara Rutherford obleciała świat dookoła. Co jeszcze można było podziwiać podczas Aviation Expo, opisuje Krzysztof Krawcewicz.

Święto Lotnictwa w Krakowie
Muzeum Lotnictwa Polskiego z okazji 90. rocznicy zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w zawodach Challenge Internationale de Tourisme otworzyło czasową wystawę poświęconą właśnie tym zawodom. Z tej okazji odbyły się pokazy lotnicze, na których zaprezentowały się m.in. po raz pierwszy w szyku dwie Iskry Fundacji Biało–Czerwone Skrzydła. Co działo się na obchodach Święta Lotnictwa w Muzeum, przeczytacie w artykule Jarosława Dobrzyńskiego.

Aeropiknik z Jubileuszem
Na VIII Aeropikniku Balonowy Puchar Polski w Paczkowie, w pięknych krajobrazach latało 14 załóg balonowych. W jakich konkurencjach rywalizowali piloci, jakie były warunki oraz kto i co zwyciężył, relacjonuje Ewa Daszewska.

Ponadto:
Newsy, Felietony – Piotra Długiewicza o ryzyku i jego postrzeganiu oraz jak możemy je zminimalizować przy użyciu reguły „I'M SAFE” czy też „ryzykomierza”, cpt. Jarosława Czaplickiego o niebezpiecznej rutynie, która wkrada się do naszego lotniczego życia oraz Redaktora Naczelnego o bezpieczeństwie w kontekście latania „szybciej, wyżej i dalej”

Zapraszamy do lektury!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony