Przejdź do treści
Źródło artykułu

Październikowe prelekcje, spacery, filmy, gry w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Święto Lotnictwa i główne obchody 90 lat Zwycięstwa Challenge już za nami, ale Muzeum Lotnictwa Polskiego z okazji tej okrągłej rocznicy przygotowało kilka niespodzianek, na które wstęp jest wolny.

Co zatem jeszcze przed nami w ramach świętowania historii i dokonań lotnictwa?

1 października (sobota) godz. 15:00 – spacer "Śladami pamiątek lotniczych na Krakowskim Cmentarzu Wojskowym" – ul. Jana Prandoty 1

Spotykamy się pod bramą Cmentarza Wojskowego na Rakowicach i wyruszamy w fascynującą podróż po historii osób, które zasłużyły się dla polskiego lotnictwa i spoczywają w mogiłach na odwiedzanym cmentarzu.

Poruszane będą m.in. następujące tematy:
– Polacy w lotnictwie zaborców 1914-1918,
– Walka o niepodległość 1918-1920,
– Okres międzywojenny,
– Kampania wrześniowa 1939,
– Zrzuty dla walczącego podziemia.

Spacer poprowadzi Andrzej Chytkowski z Krakowskiego Klubu Seniorów.

2 października (niedziela) godz. 15:00 –  Muzeum Lotnictwa Polskiego, Kino Wysokich Lotów – projekcja filmu  “Rapsodia Bałtyku” wraz z omówieniem filmowo-lotniczym i nawiązującym spacerem po Muzeum

Film "Rapsodia Bałtyku" to dzieło Leonarda Buczkowskiego z 1935 roku to jeden z najstarszych zachowanych polskich filmów dotykających tematu awiacji.

W głównych rolach wystąpili m. in Barbara Orwid, Mieczysław Cybulski, Adam Brodzisz i Maria Bogda.

Jeśli ciekawi Was jak wyglądała praca pilotów polskiej Marynarki Wojennej, chcecie zobaczyć archiwalne nagrania wodnosamolotów Lublin R.XIII oraz dowiedzieć się czy mocniejszym uczuciem jest miłość czy prawdziwa przyjaźń.

Film zostanie poprzedzony wprowadzeniem od strony filmowo-aktorskiej (Joanna Łuniewicz) oraz od strony lotniczej (Jarosław Dobrzyński). Przed projekcją pójdziemy do muzealnego gmachu "Magazyny historii", gdzie przyjrzymy się modelom samolotów, które zobaczymy później na filmie.

8 października (sobota) godz. 12:00 – Muzeum Lotnictwa Polskiego – Muzealna Gra terenowa "Challenge 1932 – 2022" pozwalająca wcielić się w postacie Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury i przebyć całą trasę pamiętnego lotu. Czy uda Wam się zdobyć challengowe trofeum? Spróbujcie swoich sił i przekonajcie się sami.

Wstęp do Muzeum wolny po rejestracji grupy (wcześniejszej – mailowej na deum@muzeumlotnictwa.pl, albo na miejscu) na hasło Challenge i czynny udział w grze.

17 października (poniedziałek) godz. 10:00 Gra terenowa z prelekcją "Śladami patronów lotniczych ulic" – punkt startowy w Muzeum Lotnictwa, gra na terenie pobliskich ulic noszących imiona polskich lotników.

Wymagana wcześniejsza rejestracja grup szkolnych deum@muzeumlotnictwa.pl

Sugerowana grupa wiekowa: VII/VIII klasa szkoły podstawowej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony