Przejdź do treści
Uroczystość nadania nazwy Ronda 58. Lotniczego Pułku Szkolnego (fot. Marcin Pisakała)
Źródło artykułu

Pamięci 58. Lotniczego Pułku Szkolnego

Dzisiaj odbyły się dwa powiązane ze sobą wydarzenia, upamiętniające żołnierzy oraz całą społeczność 58. Lotniczego Pułku Szkolnego oraz jego protoplasty – 58. Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego, który w latach 1958-2000 stacjonował w Dęblinie. Kontynuatorem jego tradycji jest 41. Baza Lotnictwa Szkolnego.

Najpierw odbyła się uroczystość nadania nazwy Ronda 58. Lotniczego Pułku Szkolnego, które znajduje się u wylotu drogi wojewódzkiej na Stężycę.

Następnie goście uroczystości wzięli udział w spotkaniu z cyklu „Byliśmy żołnierzami” w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, podczas którego mogliśmy usłyszeć historię Pułku. Opowiedzieli o niej jego żołnierze ej jednostki: płk dypl. pil. Krzysztof Żuk (dowódca jednostki w latach 1982-85), płk pil. dr Edmund Klich, ppłk pil. Marek Stechni, mjr pil. Tadeusz Radzik oraz Pani Anna Sawińska, która jest od wielu lat zaangażowana w upamiętnianie dziejów lotnictwa wojskowego w Dęblinie.

Spotkanie z cyklu 'Byliśmy żołnierzami' w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

W uroczystość oraz spotkanie w dęblińskim Muzeum zaangażowani byli członkowie dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z prezesem ppłk. Mirosławem Michalukiem na czele. Muzeum gościło także reprezentantów jednostek, stacjonujących w Garnizonie Dęblin oraz oczywiście Lotniczej Akademii Wojskowej.

Spotkanie z cyklu 'Byliśmy żołnierzami' w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie2

Dyrektor MSP, Monika Żmuda oraz Burmistrz Dęblina, Beata Siedlecka podkreślały nierozłączność społeczności i historii 58 Lotniczego Pułku Szkolnego oraz 58 Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego z miastem. Historie opowiedziane podczas spotkania wzruszały, wzbudzały zainteresowanie, śmieszyły, przyprawiały dreszcz emocji… Niesamowitym uzupełnieniem opowieści były setki zdjęć z kronik pułkowych oraz prywatnych zbiorów, które zostały zdigitalizowane przez pracowników dęblińskiego Muzeum.

Spotkanie „Byliśmy żołnierzami” przygotował i poprowadził zastępca dyrektora MSP, Jakub Mitek.

Tekst: J. Mitek
Zdjęcia: Marcin Pisakała, MSP; Milena Przychodzeń, MSP; 41 Baza Lotnictwa Szkolnego

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony