Przejdź do treści
Lądowisko dla śmigłowców LPR przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jadwigi w Opolu (fot. kadr z filmu na youtube.com)

Otwarto lądowisko dla śmigłowców LPR przy szpitalu w Opolu

Lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Wodociągowej w Opolu zostało oficjalnie otwarte. Pierwsze lądowania i starty ma już za sobą. Dzięki  bezpiecznemu transportowi zmniejsza się ryzyko powikłań w sytuacji poważnych chorób.

16 listopada załoga z bazy HEMS Opole szybko bezpiecznie i przetransportowała do szpitala 68 letnią pacjentkę z objawami udaru mózgu. Dzięki nowemu lądowisku (H344), znacząco skraca się czas transportu pacjentów z udarami mózgu do szpitala specjalistycznego. Pacjent zyskuje co najmniej 20-30 min., a jak wiadomo, w przypadku wystąpienia udaru – "czas to mózg".

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu ma już swoje lądowisko. 

Nasz szpital wzmacnia bezpieczeństwo pacjentów. Specjalizujemy się w leczeniu wczesnej fazy udaru mózgu. Tutaj czas gra znaczącą rolę. Im szybciej pacjent trafi do nas i to w sposób bezpieczny, tym większa szansa na powrót do sprawności i aktywności zawodowej – mówi dyrektor placówki Krzysztof Nazimek.

O tym, że lądowisko spełniło już swoją funkcję, opowiada zastępca dyrektora do spraw lecznictwa lek. med. Anna Bieniasiewicz.

Od ratowników LPR przejęliśmy już dwóch pacjentów, którzy byli w tzw. oknie terapeutycznym. Zostali zakwalifikowani do leczenia w ostrej fazie udaru mózgu przy zastosowaniu trombolizy i trombektomi. Pacjentka otrzymała leczenie trombolizy. Przy pacjencie z powodów medycznych zrezygnowaliśmy z trombektomi, ale mieścił się w czasie bezpiecznym do zastosowania leczenia – mówi Anna Bieniasiewicz.

Oficjalne otwarcie lądowiska dla śmigłowców LPR przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jadwigi w Opolu (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego)

Oficjalne otwarcie lądowiska dla śmigłowców LPR przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jadwigi w Opolu (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego)

Starania o budowę lądowiska sięgają sześciu lat. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 1 milion 500 tysięcy złotych. Dofinansowanie pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i budżetu Województwa Opolskiego. Lądowisko będzie również obsługiwało Szpital Wojewódzki. Dodatkowo będą mogły się odbywać transporty między szpitalami specjalistycznymi.

Jak dodaje Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego stworzone zostały możliwości niesienia szybkiej pomocy.

Wzmacniamy ratowników. Zdrowie nie powinno mieć barw politycznych. W ciągu dziewięciu lat, odkąd jestem marszałkiem, zawsze kierowałem się tą zasadą. Dzięki przychylności różnych instytucji mamy u siebie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Nowa infrastruktura, kupione nowoczesne karetki są dodatkową motywacją dla ratowników – dodaje marszałek Andrzej Buła.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony