Przejdź do treści
Pomnik "Biało-Czerwonej Iskry" w Otwocku - widok z bliska z dołu (fot. Niebo bez granic)
Źródło artykułu

Odsłonięcie pomnika "Biało-Czerwonej Iskry" w Otwocku

W dniu 15 sierpnia 2023 r. o godzinie 14:00, w Święto Wojska Polskiego, odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika przedstawiającego wierną kopię samolotu TS-11 "BIAŁO-CZERWONA ISKRA" nr 5 w barwach narodowego Zespołu Akrobacyjnego "ISKRY", który stanął w Otwocku u zbiegu ulicy Hożej i Armii Krajowej.

Pomnik "Biało-Czerwonej Iskry" upamiętnia odwagę i ofiarę z życia polskich żołnierzy złożoną na służbie Ojczyźnie w Święto Niepodległości. Głównym jego elementem jest przekazana przez Wojsko Polskie wierna kopia Iskry, która 11 listopada 1998 r. rozbiła się w otwockim Soplicowie.

Odsłonięcie pomnika odbędzie się w ramach wydarzenia Noc Wolności w Otwocku 2023, podczas którego mieszkańcy będą świętować 103. rocznicę Cudu nad Wisłą. Więcej TUTAJ.

Historia

11 listopada 1998 r. o godz. 10:40 w otwockim Soplicowie doszło do katastrofy samolotu Zespołu Akrobacyjnego "ISKRY". W tragicznym locie nad Warszawą, w Święto Niepodległości zginęło dwóch doświadczonych pilotów – mjr Tomasz Pajórek oraz mjr Mariusz Oliwa.

Piloci samolotu TS-11 "Biało-Czerwona Iskra" wykonywali zadanie lotniczego rozpoznania pogody przed defiladą powietrzną nad Grobem Nieznanego Żołnierza, w 80-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Skrajnie niekorzystne warunki pogodowe, silne oblodzenie samolotu i całkowity brak widoczności w chmurach o bardzo niskiej podstawie, doprowadziły do utraty orientacji przestrzennej przez pilotów i uderzenia samolotu w las 150 m. od zabudowań w otwockim Soplicowe.

Po katastrofie Zespół Akrobacyjny "ISKRY" z Radomia został rozwiązany. W marcu 2000 roku w związku z reorganizacją polskiego lotnictwa, zespół został przeniesiony do Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Dęblinie i odrodził się jako "Biało-Czerwone Iskry". Służył na polskim niebie kładąc biało-czerwoną flagę na największych uroczystościach państwowych do 27 lipca 2022 r.


Przeczytaj również:
Pomnik "Biało-Czerwonej Iskry" w Otwocku – uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego
Iskra wylądowała w Otwocku tuż przed obchodami Dnia Niepodległości
Są pieniądze na pomnik biało-czerwonej Iskry

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony