Przejdź do treści
Pomnik "Biało-Czerwonej Iskry" w Otwocku - uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego (fot. Urząd Miasta Otwocka)
Źródło artykułu

Pomnik "Biało-Czerwonej Iskry" w Otwocku – uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego

W dniu 11 listopada br. odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod fundament pomnika "Biało-Czerwonej Iskry", który stanął u zbiegu ulicy Hożej i Armii Krajowej.

Pomnik "Biało-Czerwonej Iskry" upamiętnia odwagę i ofiarę z życia polskich żołnierzy złożoną na służbie Ojczyźnie w Święto Niepodległości. Głównym jego elementem jest przekazana przez Wojsko Polskie wierna kopia Iskry, która 11 listopada 1998 r. rozbiła się w otwockim Soplicowie.

Jest też wypełnieniem ważnej dla mieszkańców idei powrotu samolotu do Otwocka, który dzięki prezydentowi Jarosławowi Margielskiemu, Radzie Miasta Otwocka i obywatelskiej inicjatywie Filipa Idzikowskiego, stanął przy drodze prowadzącej do miejsca katastrofy.

W 24. rocznicę katastrofy samolotu w której zginęło dwóch pilotów, odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego z aktem erekcyjnymi i ziemią z miejsca katastrofy Iskry w fundament budowy pomnika. Pod aktem erekcyjnym podpisali się: prezydent Jarosław Margielski, wdowa po mjr pil. Tomaszu Pajórku – Agnieszka Pajórek, wdowa po mjr pil. Mariuszu Oliwie – Hanna Oliwa, płk dypl. pil. Krzysztof Stobiecki – dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, gen. bryg. pil. rez. Stefan Rutkowski – były Szef Wojsk Lotniczych Sił Powietrznych, mjr pil. rez. Waldemar Łubowski – były pilot 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Mińsku Mazowieckim, Łukasz Kudlicki – szef gabinetu politycznego Ministra Obrony Narodowej wicepremiera Mariusza Błaszczaka i Filip Idzikowski – inicjator budowy pomnika.

W hołdzie pilotom samolotu TS-11 "Biało-Czerwona Iskra" zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Kwiaty w imieniu władz Miasta Otwocka złożył prezydent Jarosław Margielski i przewodnicząca Rady Miasta Otwocka Monika Kwiek.

Biało-czerwony samolot "wzbija się" pomiędzy drzewami w niebo odwracając symbolicznie historię katastrofy sprzed 24 lat. Pomnik nie jest jeszcze ukończony. Pozostało jeszcze wykonanie płyty pomnikowej w kształcie szachownicy, podświetlenie samolotu, malowanie sylwetek pilotów na stateczniku, aluminiowe obudowanie postumentu oraz zagospodarowanie terenu wokół. Odsłonięcie pomnika planowane jest w przyszłym roku, kiedy to przypada 25-lecie katastrofy.

Historia

11 listopada 1998 r. o godz. 10:40 w otwockim Soplicowie doszło do katastrofy samolotu Zespołu Akrobacyjnego "ISKRY". W tragicznym locie nad Warszawą, w Święto Niepodległości zginęło dwóch doświadczonych pilotów – mjr Tomasz Pajórek oraz mjr Mariusz Oliwa.

Piloci samolotu TS-11 "Biało-Czerwona Iskra" wykonywali zadanie lotniczego rozpoznania pogody przed defiladą powietrzną nad Grobem Nieznanego Żołnierza, w 80-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Skrajnie niekorzystne warunki pogodowe, silne oblodzenie samolotu i całkowity brak widoczności w chmurach o bardzo niskiej podstawie, doprowadziły do utraty orientacji przestrzennej przez pilotów i uderzenia samolotu w las 150 m. od zabudowań w otwockim Soplicowe.

Po katastrofie Zespół Akrobacyjny "ISKRY" z Radomia został rozwiązany. W marcu 2000 roku w związku z reorganizacją polskiego lotnictwa, zespół został przeniesiony do Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Dęblinie i odrodził się jako "Biało-Czerwone Iskry". Służył na polskim niebie kładąc biało-czerwoną flagę na największych uroczystościach państwowych do 27 lipca 2022 r.

Więcej zdjęć z uroczystości na stronie www.otwock.pl oraz www.facebook.com/niebobezgranic/


Przeczytaj również:
Iskra wylądowała w Otwocku tuż przed obchodami Dnia Niepodległości

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony