Odliczanie do Air Show 2018

Air Show 2018

W powietrzu zaprezentuje się ponad 110 samolotów i śmigłowców z 21 państw. Umiejętności pilotażu pokaże 14 zespołów akrobacyjnych. – Tegoroczne pokazy będą największymi z dotychczas organizowanych w Polsce. Miłośnicy podniebnych akrobacji mogą liczyć na niezapomniane wrażenia – mówi płk Kazimierz Dyński, dyrektor biura organizacyjnego Air Show 2018.

Pokazy Air Show odbędą się w ostatni weekend sierpnia w Radomiu. Co będzie ich główną atrakcją? – Trudno jednoznacznie wskazać największą atrakcję, bo cała XVI edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018 będzie wyjątkowa. Wydarzenie zostało tak zaplanowane, aby godnie uświetniło jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia lotnictwa wojskowego – mówi płk Kazimierz Dyński, dyrektor biura organizacyjnego Air Show 2018

Podniebne show

Organizatorzy zapewniają, że pokazy będą największymi z dotychczas organizowanych w Polsce i jedne z największych w Europie. Przez dwa dni w powietrzu zaprezentuje się ponad 110 samolotów i śmigłowców. Udział w pokazach wezmą soliści i zespoły z 21 państw. Podniebny show zaprezentuje aż 9 zagranicznych zespołów akrobacyjnych i 5 formacji krajowych.

Widzowie zobaczą topowe grupy akrobacyjne, takie jak: „Frecce Tricolori” z Włoch, „Patrulla Aguila” z Hiszpanii, ze Szwajcarii „Patrouille de Suisse”, z Finlandii „Midnight Hawks”, łotewskie „Baltic Bees” czy z Chorwacji „Wings of storm”. Spoza Europy na Air Show stawią się „Royal Jordanian Falcons” z Jordanii i pakistańscy piloci na samolotach JF-17 i Mushshack. Nie zabraknie także naszych „Biało-Czerwonych Iskier” i „Orlika”. Udział w tegorocznej edycji imprezy potwierdzili także Amerykanie, choć szczegóły ich pokazu są jeszcze utrzymywane w tajemnicy. Gratką dla fanów awiacji będzie dwukrotny przelot samolotu wczesnego ostrzegania i kierowania AWACS. – Mogę również zdradzić, że swój kunszt pilotażu zaprezentują piloci RED BULL między innymi na samolotach B-25J, F4U-4, Alpha Jet oraz śmigłowcu BO-105 C – uzupełnia kpt. Magdalena Busz z biura prasowego Air Show.

Podczas pokazów będzie można spotkać pilotów, którzy opowiedzą o swoim zawodzie i pilotowanych maszynach. Dla fanów lotnictwa będzie to okazja, aby teoretyczną wiedzę z książek i filmów skonfrontować z wiedzą praktyków. A wszystko to przy powietrznych ewolucjach, huku silników i zapachu paliwa lotniczego – podkreśla płk Dyński.

Niedawno wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz ogłosił, że podczas pokazów dojdzie do niecodziennego występu. Samolot pasażerski w barwach LOT B-737 MAX wykona niski przelot w asyście sześciu Iskier z Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”.Atrakcje także na ziemi


Podczas Air Show będzie można obejrzeć także wystawę statyczną, na której zostanie zaprezentowany sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Na ekspozycji stanie około 60 jednostek sprzętu wojskowego: czołgi, transportery opancerzone, armaty, zestawy przeciwlotnicze, radary, ale będzie można także zobaczyć z bliska broń osobistą żołnierzy i symulatory szkolenia strzeleckiego. Ofertę zaprezentują także przedstawiciele przemysłu obronnego, m.in. Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Lockheed, Leonardo, czy też WB Group.

Organizatorzy pokazu zapraszają do odwiedzenia kilku stref tematycznych. Jedną z nich będzie „Strefa 303”, nawiązująca do historii i tradycji słynnego Dywizjonu 303. Innym wartym obejrzenia miejscem będzie Park Historii Lotnictwa Wojskowego – znajdą się tu okolicznościowe wystawy i stoiska promocyjne instytucji kultywujących pamięć o lotnikach wojskowych i tradycjach lotnictwa wojskowego.

Ponadto w ofercie pokazów będzie jeszcze: park lotniczy dla dzieci (np. symulatory lotu dla najmłodszych, doświadczenia i konkursy), strefa „Foto Star”, czyli miejsce spotkań z gwiazdami pokazów, wypożyczalnia sprzętu foto-video oraz „Moto Strefa”.

Uruchomimy aplikację mobilną „AIR SHOW GO!”, która została stworzona specjalnie na potrzeby tegorocznych Międzynarodowych Pokazów Lotniczych. Ułatwi widzom i uczestnikom pokazów dostęp do wszystkich niezbędnych informacji związanych z wydarzeniem – mówi kpt. Busz. Za pomocą aplikacji (dostępnej na urządzeniach z systemami operacyjnymi iOS oraz Android) widzowie znajdą informacje o pokazach powietrznych oraz wystawie statycznej.

Wstęp na pokazy jest biletowany. Bilet normalny kosztuje 40 zł, ulgowy 25 zł. Szczegóły dotyczące cen biletów można znaleźć na oficjalnej stronie pokazów: airshow.wp.mil.pl

Źródło: polska-zbrojna.pl
comments powered by Disqus