Przejdź do treści
Źródło artykułu

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej na krakowskim lotnisku

Na krakowskim lotnisku, jak co roku, odbyły się uroczyste obchody upamiętniające wybuch II wojny światowej. Wydarzenie rozpoczęło się na terenie Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, gdzie zorganizowano Apel Pamięci.

Wśród gości znaleźli się Dorota Marek, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej; Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego; Wojciech Pogan, Wicestarosta Powiatu Krakowskiego; Dorota Kęsek, Wójt Gminy Zabierzów; Katarzyna Stadnik, Radna Powiatu Krakowskiego oraz Podpułkownik Dariusz Krzeczowski z 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego.

Uczestnicy obchodów, w tym zarząd i pracownicy Kraków Airport, złożyli hołd bohaterom, którzy bronili Ojczyzny. Dokładnie o 4:45, nawiązując do symbolicznego momentu rozpoczęcia wojny, na lotnisku zawyły syreny, a z głośników odtworzono historyczny komunikat radiowy z dnia 1 września 1939 roku. Uroczystość rozpoczęto od odegrania hymnu państwowego, po czym Kapelan Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie-Balicach odmówił modlitwę za poległych.

„Krakowskie lotnisko to nie tylko brama do świata. To także miejsce, które na zawsze będzie związane z historią polskiego lotnictwa i walki o wolność. Zebraliśmy się w tym wyjątkowym czasie, by uczcić pamięć bohaterów, którzy 85 lat temu bronili niepodległości naszej Ojczyzny” – powiedział Łukasz Strutyński, prezes zarządu Kraków Airport.

Podczas uroczystości szczególną uwagę poświęcono postaci kapitana pilota Mieczysława Medweckiego, który jako pierwszy polski lotnik poległ w trakcie II wojny światowej. Kapitan pilot Mieczysław Medwecki był wyróżniającym się pilotem, instruktorem oraz członkiem zespołu akrobacyjnego Jerzego Bajana. W 1938 r. objął dowództwo III dywizjonu myśliwskiego 2 pułku lotniczego z Krakowa. Przed wybuchem II Wojny Światowej, pod koniec sierpnia 1939 r. wraz ze 121 i 122 eskadrą został przebazowany z lotniska w Rakowicach na lotnisko polowe w podkrakowskich Balicach.

Grób kapitana pilota Mieczysława Medweckiego (fot. Kraków Airport)

Wczesnym rankiem 1 września 1939 r. niemieckie lotnictwo zaatakowało Kraków. Kpt Mieczysław Medwecki wraz z ppor. Władysławem Gnysiem podjęli walkę startując w swych maszynach (PZL P-11c) z pola wzlotów usytuowanego nieopodal pałacu Radziwiłłów (obecnie bramki opłat na autostradzie). Podczas wznoszenia samolot Medweckiego został zaatakowany przez Junkersa Ju-87. W wyniku celnego ognia samolot Medweckiego wylądował w płomieniach w rejonie pól nieopodal Morawicy. Jego ciało zostało złożone w tym samym dniu w grobie na cmentarzu parafialnym w Morawicy.

„Dzięki takim uroczystościom jak dzisiejsza, pamięć o bohaterskich lotnikach, w tym o kapitanie Medweckim oraz podporuczniku Władysławie Gnysiu, który zwyciężył w walce z dwoma niemieckimi bombowcami, pozostaje żywa i niezapomniana. Kraków Airport nieustannie dba o to, by historia polskiego lotnictwa i jego bohaterów była przekazywana kolejnym pokoleniom.” - dodał Łukasz Strutyński, prezes zarządu Kraków Airport.

Relacja filmowa Łukasza Pudełko Kraków Airport tutaj: https://www.facebook.com/100064845992088/videos/pcb.916057123899146/518722420569761

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony