Przejdź do treści
Źródło artykułu

O "Papugach" – samolotach pomiarowych Inspekcji Lotniczej na czerwcowej Glassówce

"Papugi" – samoloty pomiarowe Inspekcji Lotniczej to temat najbliższej "Glassówki" – spotkania poświęconego polskim konstrukcjom lotniczym, które od wiosny 2004 roku współorganizowane jest przez Klub Miłośników Historii Polskiej Techniki Lotniczej i Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa (SMIL).

Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2024 r., o godzinie 11:00, w sali nr A 6 Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa (MEiL), w budynku dawnego Instytutu Aerodynamicznego. Wejście na teren Politechniki od strony ul. Nowowiejskiej 24.

Spotkanie poprowadzi Tomasz Ossowski - kronikarz 60-letniej historii Inspekcji Lotniczej PAŻP, który w ubiegłym roku, kiedy Inspekcja Lotnicza PAŻP obchodziła swoje 60-lecie istnienia, przybliżył wszystkim miłośnikom lotnictwa, ale nie tylko, jej historię. Z tej okazji przygotował serie trzech artykułów „Kolorowe skrzydła nad Polską”:
https://www.pansa.pl/kolorowe-skrzydla-nad-polska-cz-1/
https://www.pansa.pl/kolorowe-skrzydla-nad-polska-cz-2/
https://www.pansa.pl/kolorowe-skrzydla-nad-polska-cz-3-zadania-i-ludzie/

Inspekcja Lotnicza PAŻP istnieje od 1963 r. a do jej zadań należy: inspekcja lotniskowych urządzeń naziemnych oraz walidacja instrumentalnych procedur lotu. Początku samolotów pomiarowych sięgają czerwca 1963 r. (a oficjalnie 8. lipca), kiedy to od PLL LOT pozyskano samolot Li-2P o znakach SP-LKE, z prawem użytkowania od 26 lipca. Maszyna została wyposażona w amerykańską aparaturę pomiarową Wilcox, umożliwiającą sprawdzanie z powietrza m.in. funkcjonowania radiolatarni NDB, radiolatarni ogólnokierunkowej VOR i systemu lądowania według wskazań przyrządów ILS (z pomocą układu odniesienia w postaci teodolitu – optycznego urządzenia śledzącego do pomiaru kątów w poziomie i w pionie, wyposażonego w łączność radiową z samolotem). W tylnej części kabiny pozostawiono większość foteli pasażerskich. Pierwszymi pilotami maszyny, pieszczotliwie zwanej „Litką”, zostali Zbyszko Brycki, Bronisław Hułas oraz Włodzimierz Gedymin, zasłużeni polscy lotnicy z czasu II wojny światowej.

Inspekcja Lotnicza PAŻP wykorzystuje obecnie samolot kontrolno-pomiarowy typu Beechcraft King Air 350i, zwany „Papugą”, który wyposażony jest w analizujący w czasie rzeczywistym system AD-AFIS-130 niemieckiej firmy Aerodata , światowego lidera w dziedzinie projektowania i produkcji urządzeń kontrolno-pomiarowych. Usługi Inspekcji Lotniczej PAŻP świadczone są przez doświadczoną kadrę inspektorów pomiarowych, pilotów, mechaników lotniczych i personelu wspierającego, posiadających wieloletnie doświadczenie w pracy w PAŻP oraz innych instytucjach lotniczych.

Samolot, ze względu na specyficzne malowanie pieszczotliwie nazywany „Papugą”, jest ulubieńcem pracowników Agencji i pasjonatów lotnictwa. Na co dzień „Papuga” wykorzystywana jest do kontroli i pomiarów systemów lądowania (ILS CAT I, II, III) oraz pozostałej infrastruktury lotniczej (CNS), a także testów instrumentalnych procedur lotu. Inspekcja Lotnicza PAŻP jako jedyna w Europie sprawdza też wpływ systemów antydronowych na infrastrukturę CNS. Testy systemów antydronowych przez użytkowników końcowych np. porty lotnicze, aerokluby, służby porządkowe i bezpieczeństwa i obiekty infrastruktury krytycznej oraz producentów są niezbędne do zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o "Papugach" – samolotach pomiarowych Inspekcji Lotniczej, w imieniu Tomasza Ossowskiego serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Miłośników Polskiej Techniki Lotniczej nazwane "Glassówką".

Prelekcja będzie poprzedzona wystąpieniem Grzegorza Łubczyka - byłego ambasadora RP na Węgrzech, poświęconym związkom Erno Rubika (seniora) z Instytutem Aerodynamicznym w Warszawie.

Spotkanie odbędzie się w sali nr A 6 Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa (MEiL), w budynku dawnego Instytutu Aerodynamicznego. Wejście na teren Politechniki od strony ul. Nowowiejskiej 24.

Sporą część biuletynów z wielu poprzednich spotkań można też przeczytać na stronie: https://smil.org.pl

Nagrania ze spotkań są dostępne na serwisie youtube po wpisaniu hasła: https://youtube.com/glassowka

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony