Przejdź do treści
Prof. Kazimierz Ożóg i mgr Adam Bienias w kokpicie samolotu (fot. kadr z programu "Moda na język polski")
Źródło artykułu

O Mielcu i języku lotniczym w programie "Moda na język polski"

Mielec i język lotniczy – to temat 39 odcinka programu z serii "Moda na język polski" wyemitowanego w dniu 7 stycznia br, w ogólnopolskim paśmie TVP3.

Mielec. Lotnicza stolica Polski. Tu od lat działają Polskie Zakłady Lotnicze, z których w świat wyfrunęły m.in. Antki, Iskry, Irydy czy Black Hawki. Tu działa Aeroklub Mielecki, Lotnisko Mielec, a od niedawna Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła. Tu przyjezdnych witają i żegnają pomniki-samoloty.

Prof. Kazimierz Ożóg i mgr Adam Bienias wsiadają więc do Antka, by zgodnie z hasłem miasta "rozwinąć (TU) skrzydła".

"Roger, Spinner, pies, jastrząb, wsza bramkowa, czerwone oczko, cheerleaderki, czarna skrzynka". Poznaj z nami język pilotów i stewardess, bo być może właśnie mówią o tobie – zachęcają do obejrzenia programu prowadzący.

Pisząc scenariusz 39 odcinka prowadzący korzystali m.in. z pracy naukowej: "Pasażerowie w tajnym języku personelu pokładowego", autorstwa Beaty Marty Kopeckiej z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

PS: Mimo słów nielota Bieniasa – dziś Łosie nad Mielcem już nie latają – chyba, że w wizjach cioci Antosi, albo wspomnieniach najstarszych mieszkańców.

Gośćmi części literackiej "Mody" są muzycy mieleckiej grupy Mr. Pollack i ich Black Hawk.

Wszystkich tych, którzy nie mogli obejrzeć programu 7 stycznia zapraszamy do obejrzenia powtórki na profilu facebookowym Moda na język polski oraz na stronie www.tvp.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony