Przejdź do treści
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka
Źródło artykułu

Nowy terminal PL Rzeszów - budowę czas zacząć

Poniedziałek 6 września to ważny dzień dla spółki lotniskowej Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka" Sp. z o.o. Właśnie w tym dniu podpisana została umowa dotycząca realizacji obiektu. Firma Skanska, zwycięzca przetargu, wybuduje terminal w ciągu 15 miesięcy od wejścia na plac budowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wykonawca ma miesiąc na rozpoczęcie prac, licząc od dnia podpisania umowy.

Projekt realizowany miał być już wiele lat temu, ale dopiero spółka lotniskowa, o której utworzenie politycy i samorządowcy z Podkarpacia starali się także przez długi czas, doprowadziła przedsięwzięcie do finalnego stadium. Spółka za jeden z najważniejszych priorytetów postawiła sobie realizację tego projektu, a nie było to łatwe, ponieważ dokumentację inwestycji należało zmienić pod kątem zmienionych w międzyczasie przepisów, m.in. tzw. ustawy środowiskowej. Dzisiaj możemy powiedzieć, że po roku od momentu objęcia zarządzania Portem przez spółkę mamy realny i wymierny efekt tej pracy i przystępujemy do realizacji jednego z najważniejszych zadań firmy. - To dla nas szczęśliwy dzień i chcielibyśmy się ze wszystkimi mieszkańcami Podkarpacia tą radością podzielić - powiedział szef spółki lotniskowej Stanisław Nowak.

Gmach terminala będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce. - Chcemy go wyposażyć w najnowsze i najbardziej efektywne rozwiązania technologiczne, aby zapewnić maksimum komfortu i bezpieczeństwa dla stale rosnącej liczby naszych pasażerów - podkreśla Stanisław Nowak. Gmach terminala będzie kosztować 78,5 miliona złotych netto, a 50 proc. dofinansowania będzie pochodzić z programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Kolejne 22 miliony złotych wydane zostaną na wyposażenie terminala w niezbędny sprzęt i urządzenia. 76 proc. tej kwoty spółka pozyska z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).

Oprócz tej „sztandarowej" inwestycji spółka jest w trakcie realizacji innych ważnych projektów inwestycyjnych: budowana jest nowa płyta postojowa, rozbudowywana strażnica Lotniskowej Straży Pożarnej, budowany system zaopatrzenia w wodę do celów ratowniczych, realizowane są też zakupy nowoczesnego sprzętu oraz inwestycje w bezpieczeństwo lotniska. Jasionka na najbliższe miesiące, co już zresztą widać, stanie się wielkim placem budowy. Suma ww. pozostałych inwestycji to ok. 36 milionów złotych netto. Dofinansowanie unijne w przypadku LSP i instalacji wodnej to 85 proc. (RPO), a w przypadku płyty 50 proc. (POIiŚ). Kilkanaście milionów przeznaczone jest natomiast na zakupy sprzętu lotniskowego (m.in. highloader, schody, pojazdy, etc.), dofinansowanie z RPO w wysokości 85 proc.

Oprócz rozwoju infrastrukturalnego Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka" intensywnie pracuje nad rozwojem sieci połączeń. Od jesieni 2009 roku irlandzki przewoźnik Ryanair realizuje kolejne połączenie z Jasionki do East Midlands oraz połączenie z Rzeszowa do Liverpoolu. Regularne loty na obu tych trasach odbywają się dwa razy w tygodniu. Natomiast od września 2009 Polskie Linie Lotnicze LOT zwiększyły tygodniową liczbę połączeń między Rzeszowem a Warszawą do 20, a niemiecka Lufthansa wprowadziła od końca marca 2010 całotygodniowe połączenie Rzeszów - Frankfurt. Od wiosny 2010 codziennie można też latać do Londynu Stansted, a z dwóch do trzech tygodniowo wzrosła liczba lotów z Rzeszowa do Dublina. Nowością jest też bezpośrednie połączenie z Rzeszowa do Gdańska, które od czerwca br. w cyklu sezonowym realizuje krajowy przewoźnik Jet Air. Zwiększenie liczby dostępnych kierunków nastąpiło też w lotach czarterowych, gdyż od nowego sezonu wakacyjnego z Rzeszowa można polecieć do Egiptu, Tunezji, Turcji oraz Grecji. Miniony rok zaowocował wzrostem liczby pasażerów czarterowych o 37 proc. w stosunku do roku 2008. Pierwsze miesiące sezonu czarterowego 2010 pokazują już ponad 30-procentowy wzrost liczby pasażerów w tym segmencie w porównaniu z rokiem 2009.

Od maja 2010 roku Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka" wprowadził pierwszy program lojalnościowy dla pasażerów „Rzeszów na Start", którego celem jest zwiększenie atrakcyjności oferty lotniska i powiększenie jej o ofertę sieci partnerów programu. We współpracy z Urzędem Marszałkowskim oraz Urzędem Miasta Rzeszowa oraz Partnerami programu pasażerowie mogą skorzystać z bogatej oferty zniżek i rabatów w hotelach, restauracjach, instytucjach kultury, a także salonach piękności i gabinetach odnowy.

Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka" obsługuje obecnie następujące połączenia krajowe i międzynarodowe w ruchu regularnym: Londyn (Luton i Stansted), Nowy Jork (JFK i Newark - od czerwca do września), Frankfurt, Dublin, Birmingham, Bristol, Liverpool, East Midlands oraz Warszawa i Gdańsk (od czerwca do sierpnia). Trasy obsługiwane są przez Ryanair, LOT, Lufthansę oraz Jet Air.

Rzeszowskie lotnisko, uwzględniając zestawienia ruchu lotniczego w Polsce w 2009 roku, uplasowało się na pierwszym miejscu w statystyce wzrostu liczby obsłużonych pasażerów oraz wzrostu liczby wykonanych operacji w ruchu regularnym oraz czarterowym w polskich portach lotniczych. W 2009 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku 2008 PL „Rzeszów-Jasionka" uzyskał wzrost o 18,5 proc. liczby obsłużonych pasażerów. Początkiem sierpnia br. władze spółki Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka" Sp. z o.o. ogłosiły, że w lipcu br. padł w Jasionce rekord w liczbie obsłużonych pasażerów - 56.652 osoby. W porównaniu z lipcem ub. roku stanowi to wzrost o 26 proc., co nadal sytuuje podrzeszowski port lotniczy w czołówce najszybciej rozwijających się polskich lotnisk. Również wzrost liczby pasażerów liczony w skali rok do roku przedstawia się obiecująco: na koniec lipca ub. r. Jasionka obsłużyła niemal 214 tys. osób, podczas gdy w analogicznym okresie 2010 roku było ich już ponad 257 tys. Oznacza to wzrost ruchu pasażerskiego o ponad 20 proc.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony