Przejdź do treści
Katastrofa w przestworzach - luty 2023 (fot. materiały prasowe disney.pl)
Źródło artykułu

Nowy sezon serii "Katastrofa w przestworzach" na kanale National Geographic

Już 6 lutego 2023 r. fani lotnictwa zobaczą pierwszy z dziesięciu odcinek nowej serii "Katastrofa w przestworzach". W nowym sezonie poznamy kulisy pamiętnych wypadków lotniczych, w tym historię lotu Japan Airlines 123, w którym zginęło 520 osób. 

Mówi się, że bezpieczeństwo w lotnictwie poprawia się z każdą katastrofą. Choć to stwierdzenie brzmi makabrycznie, nie jest dalekie od prawdy. W programie „Katastrofy w przestworzach” (premiera w poniedziałki od 6 lutego od godz. 21.00) czołowi naukowcy, na podstawie zapisów czarnych skrzynek i zeznań świadków, pomagają zrozumieć najważniejsze wypadki z udziałem samolotów.

Gdy rozbija się samolot, śledczy szukają wszelkich sposobów, by poznać przyczyny wypadku.

W nowym sezonie lubianego przez widzów programu „Katastrofa w przestworzach” poznamy kulisy wypadków lotniczych, włącznie ze skrupulatną analizą przyczyn. W lutowych odcinkach wrócimy m.in. do jednej najtragiczniejszej katastrofy pojedynczego samolotu, czyli Japan Airlines 123, który uderzył w zbocze góry, na skutek czego zginęło 520 osób. Zajrzymy także do akt śledczych, którzy badali wypadek Corporate Airlines 5966. Dzięki wypowiedziom naukowców, ekspertów oraz świadków możemy dokładnie odtworzyć przebieg tych dramatycznych wydarzeń.

Premiery w poniedziałki od 6 lutego 2023 o godz. 21:00 w National Geographic.

Katastrofa w przestworzach - luty 2023 - B747 (fot. materiały prasowe Flywheel)

(fot. materiały prasowe Flywheel)

Odcinek "Utrata szczelności" (premiera 6 lutego o godz. 21:00)
Niedługo po starcie lotem Japan Airlines 123 wstrząsa podwójna eksplozja. Załoga ma olbrzymie trudności z utrzymaniem uszkodzonego boeinga 747 w powietrzu. Pomimo starań pilotów maszyna uderza w zbocze góry. W wypadku giną niemal wszyscy na pokładzie. Pod względem liczby ofiar to najtragiczniejsza katastrofa w historii lotnictwa. Choć śledczy początkowo podejrzewają zamach terrorystyczny, po oględzinach wraku wskazują na inną przyczynę - problem, który zagraża wszystkim 747 na świecie.

Odcinek "Tragiczna konferencja" (premiera 13 lutego o godz. 21:00)
Wyszedłszy z gęstych chmur, lot Corporate Airlines 5966 uderza w czubki drzew na podejściu końcowym do lotniska w Kirksville w Missouri, po czym spada na ziemię. Dwusilnikowa maszyna turbośmigłowa staje w płomieniach zaledwie półtora kilometra od pasa, na którym miała wylądować. Spalony wrak nie daje śledczym punktu zaczepienia, ale wkrótce udaje się wykluczyć awarię mechaniczną. Potem w zapisie rozmów pilotów eksperci odkrywają kluczową wymianę zdań.

Katastrofa w przestworzach - luty 2023 - miejsce katastrofy (fot. materiały prasowe disney.pl)

(fot. materiały prasowe disney.pl)

Odcinek "Zagłuszone sygnały" (premiera 20 lutego o godz. 21:00)
Lot Independent Air 1851 z Włoch do Dominikany ma zaplanowane międzylądowanie z tankowaniem na jednej z wysp archipelagu Azorów. Kilka minut przed lądowaniem boeing 707 rozbija się o szczyt góry. Międzynarodowa grupa śledczych jest zaskoczona, ponieważ nie znajduje żadnych śladów awarii. Dopiero nagranie rozmów z kokpitu ujawnia serię błędów, które przyczyniły się do śmierci 144 osób.

Katastrofa w przestworzach - luty 2023 - Independent Air (fot. materiały prasowe Flywheel)

(fot. materiały prasowe Flywheel)

Odcinek "Nadmierna prędkość " (premiera 27 lutego o godz. 21:00)
W trakcie rutynowego lotu PNG 1600 nad górami Papui-Nowej Gwinei maszyna turbośmigłowa traci moc w obu silnikach. Podczas przymusowego lądowania na brzegu rzeki giną niemal wszyscy na pokładzie. Śledczy są zaskoczeni dobrym stanem technicznym obu silników. Wkrótce odkrywają jednak, że pewne urządzenie zabezpieczające jest podatne na awarie. Okazuje się, że to wada konstrukcyjna, która zagraża wszystkim maszynom tego typu na świecie.

Katastrofa w przestworzach - luty 2023 - Independent Air (fot. materiały prasowe Flywheel)

(fot. materiały prasowe Flywheel)

Zapraszamy do obejrzenia 10 odcinków nowego sezonu serii "Katastrofa w przestworzach". Premiery w poniedziałki od 6 lutego 2023 r. o godz. 21:00 na kanale National Geographic.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony