Przejdź do treści
Biuletyn Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym 4(21)/2022
Źródło artykułu

Nowy numer Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym

Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza do lektury kolejnego numeru Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym.

W czwartym wydaniu Biuletynu Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2022 r. można znaleźć m.in.:
− materiał na temat problemów z osłonami / owiewkami kabin na szybowcach,
− artykuł podsumowujący ostatni sezon pokazów lotniczych,
− informację na temat materiałów doradczych SM-ICG.

W ostatnich latach doszło w Polsce do kilku zdarzeń na szybowcach związanych z odpadaniem osłony kabiny. Autor artykułu − Inspektor Departamentu Techniki, a prywatnie pilot, instruktor i mechanik szybowcowy – na podstawie zgłoszeń oraz raportów PKBWL analizuje możliwe przyczyny oraz czynniki sprzyjające temu niebezpiecznemu zjawisku.

Okres zimowy to czas podsumowań kończącego się roku. Sezon pokazów lotniczych w Polsce już za nami – pierwszy od 2019 roku bez restrykcji związanych z pandemią koronawirusa i wyjątkowo bezpieczny. W trakcie pokazów w tym roku nie zanotowano wypadków i poważnych incydentów. Jedyne zdarzenie dotyczyło bezzałogowego statku powietrznego. Autorka materiału podsumowuje 2022 rok m.in. pod kątem liczby i wielkości wydarzeń związanych z pokazami lotniczymi.

Grupa SM-ICG (Safety Management International Collaboration Group) została założona przez ICAO, Federalną Administrację Lotnictwa Stanów Zjednoczonych (FAA), Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz kanadyjskie TCCA (Transport Canada Civil Aviation). Jest forum współpracy wielu Nadzorów Lotniczych działających razem w celu promowania wspólnego rozumienia zasad i wymagań dotyczących zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym. Materiały doradcze wypracowane w ramach Grupy stanowią praktyczne i skuteczne narzędzia wdrażania wspólnych zasad i promowania dobrych praktyk. Artykuł przybliży Czytelnikom rezultaty działalności SM-ICG w zakresie materiałów doradczych skierowanych bezpośrednio do szeroko rozumianego przemysłu lotniczego.

Urząd Lotnictwa Cywilnego zaprasza do zgłaszania propozycji tematów, własnych artykułów związanych z bezpieczeństwem lotniczym, z których najciekawsze ULC z chęcią opublikuje na łamach kolejnych wydań Biuletynu. Urząd zachęca także do dzielenia się swoimi uwagami do opublikowanych materiałów – na komentarze czeka pod adresem: biuletyn@ulc.gov.pl. Na ten sam adres można również zgłaszać chęć otrzymywania Biuletynu Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym w wersji elektronicznej. 

Do pobrania:
•  Biuletyn Bezpieczeństwa w Lotnictwie Cywilnym 4(21)/2022

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony