Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowy nabytek Aeroklubu Białostockiego

W dniu 15 listopada 2022 r. przy dość wymagającej pogodzie na lotnisku Białystok-Krywlany przyleciał nowy nabytek Aeroklubu Białostockiego.

Ten samolot to KR-30 TOPAZ (znaki rejestracyjne SP-SIVY), który został wyprodukowany przez EKOLOT Krosno. Jak zapowiadają władze Aeroklubu, nowy nabytek – SIVY – będzie pracował jako holówka i samolot na długie trasy. 

KR-30 TOPAZ to bezzastrzałowy górnopłat w układzie "side by side". Konstrukcja oparta na monokoku, w całości wykonany z tkanin węglowych i szklanych.

Zastosowany profil skrzydła NN-1817 daje bardzo dobre i bezpieczne właściwości lotne. Niska prędkość przeciągnięcia oraz brak tendencji do wchodzenia w korkociąg wybacza wiele błędów popełnianych przez niedoświadczonych pilotów. Ponadto profil ten jest mało wrażliwy na zanieczyszczenia oraz opad deszczu.

KR-30 TOPAZ to ekonomiczny samolot – średnie spalanie przy prędkości przelotowej 14-16 l/h benzyny samochodowej PB 95. Przy niższych prędkościach rzędu 140-150 km/h samolot zadowala się 8 litrami PB 95 na godzinę lotu. W połączeniu ze zbiornikami paliwa o pojemności 100 litrów otrzymujemy zasięg nawet do 1800 km.

Wyposażony jest w spadochronowy system ratunkowy GRS pozwalający w razie poważnej usterki bezpiecznie sprowadzić na ziemię samolot wraz z załogą.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony