Nowe szanse dla Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 w Bydgoszczy
W dniach 11-14 stycznia delegacja Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 z Bydgoszczy przebywała w USA uczestnicząc w rozmowach dotyczących kwestii budowania unikalnych kompetencji w zaawansowanej obsłudze samolotów F-16 w ramach programu wydłużania resursów technicznych (Service Life Extension Program, SLEP) samolotów wielozadaniowych F-16, należących do US Air Force (USAF). Uzyskanie kompetencji na tak wysokim poziomie byłoby istotnym krokiem do tego, by WZL-2 stały się regionalnym centrum kompetencyjnym samolotów F-16.
W trakcie rozmów prowadzonych w formie partnerskiego dialogu, podkreślona została istotna rola i odpowiedzialność WZL-2 we wdrożeniu i realizacji programu obejmującego maszyny F-16. Bydgoska spółka dysponuje zasobami wydzielonymi na potrzeby programu m.in. systematycznie podnosząc kwalifikacje i kompetencje personelu, posiada niezbędną i dostępną infrastrukturę oraz wyposażenie dedykowane maszynom F-16.
Spotkanie, odbyło się na zaproszenie strony amerykańskiej i pozwoliło zaprezentować Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 jako partnera dysponującego optymalnym potencjałem w programie rządu USA realizowanym przez głównego wykonawcę, którym jest AAR Corporation.
Zarząd spółki liczy, że w wyniku przeprowadzonych rozmów w niedalekiej przyszłości będzie można stworzyć w Bydgoszczy swego rodzaju centrum serwisowe samolotów F-16, jedyne w tej części Europy.
– Nie możemy mówić o wszystkich szczegółach rozmów, natomiast już dziś mogę zapewnić, że wyniki spotkań są bardzo obiecujące. Wydaje się, że zrobiliśmy kolejny krok ku temu, aby stać się uznanym partnerem amerykańskiej firmy AAR Corporation w procesie serwisowania samolotów F-16, nie tylko tych będących w zasobach Polskich Sił Powietrznych – mówi Dyrektor Biura Prasowego WZL-2 Mariusz Kończak.
Bydgoska spółka od dekady ściśle współpracuje z partnerami amerykańskimi. Ma to związek z wieloma projektami realizowanymi przez WZL-2 m.in. serwisowaniem polskich C-130 oraz F-16. Początki tej współpracy datują się na lata 2010-2011. Już dziś spółka posiada kompetencje m.in. w zakresie remontu typu D-level dla komponentów podwozia, pneumohydraulicznych i elektrycznych do maszyn F-16, usuwania pokrycia malarskiego metodą blastingu, pełnego malowania F-16 oraz remontów modułów silników F-100-PW-229.
W kwietniu 2021 w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 w Bydgoszczy zakończono pierwszą obsługę 400FH Phase Inspection samolotu wielozadaniowego F-16C Block 52+ Advanced z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny.
Ulokowanie serwisu amerykańskich samolotów F-16 w Bydgoszczy świadczy o zaufaniu strony amerykańskiej zarówno do WZL-2 i jego kompetencji jak i wzmocnienia strategicznych partnerskich relacji polsko-amerykańskich.
Komentarze