Nowe napędy kosmiczne – za nami 13. konferencja "Development Trends in Space Propulsion Systems"
Ponad 130 uczestników z 16 krajów z 4 kontynentów wzięło udział w 13. edycji konferencji „Development Trends in Space Propulsion Systems”, którą zorganizowano w dniach 5-6 grudnia 2024 w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa. W ramach wydarzenia, po raz pierwszy, wręczono Nagrody Profesora Piotra Wolańskiego dla osób i instytucji, które przyczyniły się do rozwoju technologii napędów kosmicznych.
Głównym tematem tegorocznej konferencji były nowe napędy kosmiczne. Z racji trendów panujących w sektorze omawiano między innymi rozwój nowych ekologicznych technologii. Nie zabrakło prezentacji dotyczących zarówno napędów satelitarnych, jak i rakiet.
W konferencji wzięli udział eksperci z międzynarodowych ośrodków naukowych oraz agencji kosmicznych. Prezentacje specjalne wygłosili: prof. Michael Gozin z Uniwersytetu w Tel Avivie, prof. Maurizio Natali z Uniwersytetu w Perugii oraz Leonard Dudziński z NASA. Konferencję uzupełniły panele dyskusyjne oraz prezentacje techniczne. Wydarzenie było doskonałą okazją do poszerzenia kontaktów naukowych, wiedzy na temat napędów kosmicznych oraz rozmów o nowych projektach. Goście odwiedzili wybrane laboratoria Instytutu, w tym Centrum Laboratoryjne Napędów Satelitarnych i Rakietowych.
Konferencja pokazała szeroki zakres technologii napędowych, które mają szansę stać się częścią nowych systemów kosmicznych. W ramach paneli dyskusyjnych omówiono specyfikę rozwoju ekologicznych napędów, które mają szansę zastąpić obecnie stosowane rozwiązania. W szczególności wybrzmiała różnica w zakresie podnoszenia gotowości technologicznej i wdrażania technologii dla misji instytucjonalnych (np. Europejskiej Agencji Kosmicznej), a misji typu new space.
Nagrody Profesora Piotra Wolańskiego
W ramach konferencji, w Instytucie Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, zorganizowano galę upamiętniającą profesora Piotra Wolańskiego, w której udział wzięli zaproszeni goście z sektora kosmicznego. W trakcie gali wręczono Nagrody Profesora Piotra Wolańskiego dla osób i organizacji, które przyczyniły się do postępu w technologiach napędów kosmicznych.
Nagrody Wolańskiego za 2024 rok odebrali:
- Prof. Michael Gozin z Uniwersytetu w Tel Avivie za innowacyjne badania nad ekologicznymi utleniaczami do napędów kosmicznych,
- Profesor Niklas Wingborg i jego zespół w kategorii galeria sław ekologicznych napędów kosmicznych, za rozwój europejskich materiałów pędnych na bazie ADN,
- Zespół BURSZTYN 2K z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa za osiągnięcie roku w dziedzinie ekologicznych napędów kosmicznych,
- PUT Rocketlab za studenckie osiągnięcie roku w dziedzinie ekologicznych napędów kosmicznych, za rozwój turbopompy wykorzystującej nadtlenek wodoru,
- Polska Agencja Kosmiczna za wspieranie polskiego rozwoju kosmicznego w zakresie zielonych napędów i zielonych technologii transportu kosmicznego,
- Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej za doskonałość w edukacji w zakresie napędów kosmicznych i największy wkład absolwentów inżynierii w obszarze polskich napędów kosmicznych.
„Cieszymy się, że mogliśmy wyróżnić naszą nagrodą wybitnych naukowców, inżynierów oraz instytucje, którzy wpierają rozwój napędów kosmicznych. To niszowa, ale bardzo obiecująca dziedzina rozwoju technologii kosmicznych. Chcemy w kolejnych edycjach nadal wyróżniać pracę oraz ciekawe projekty w dziedzinie napędów”, mówi dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.
„Nagroda Profesora Piotra Wolańskiego to dla nas ogromne wyróżnienie i dowód uznania dla wysiłków Polskiej Agencji Kosmicznej na rzecz rozwoju zielonych technologii w transporcie kosmicznym. Zielone napędy mogą stać się przyszłością sektora kosmicznego – kluczem do bardziej zrównoważonych działań również w przestrzeni kosmicznej. Tego rodzaju wyróżnienia, które pokazują nasze zaangażowanie w inicjatywy wpierające badania i innowacje w tym zakresie – motywują nas do jeszcze intensywniejszej pracy na rzecz polskiej i europejskiej branży kosmicznej”, podkreślił płk Marcin Mazur, wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Konferencja „Development Trends on Space Propulsion Systems” to coroczne wydarzenie skierowane do naukowców i inżynierów zajmujących się tematyką napędów kosmicznych.
„Wydarzenie, którego byliśmy sponsorem głównym jako Grupa Busch Polska to niepowtarzalna okazja do wymiany doświadczeń i zebrania informacji o aktualnych badaniach związanych z sektorem aerospace. Bardzo się cieszymy, że możemy być częścią tej wielkiej nauki jako dostawca systemów próżniowych a nasze rozwiązania, zyskały uznanie w stosowanych już projektach, które dostarczyliśmy do naszych klientów w Polsce i na świecie”, mówi Miłosz Pawlak, Business Development Manager, Busch Polska.
Organizatorami 13. konferencji „Development Trends on Space Propulsion Systems” były: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, Polska Agencja Kosmiczna oraz Branżowy Punkt Kontaktowy „Inteligentna i Czysta Mobilność”.
Patronat nad konferencją objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.
Sponsorem konferencji był Busch Group.
Komentarze