Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowe kurtki dla pilotów

Prawdopodobnie już we wrześniu do testowania przez pilotów w jednostkach Sił Powietrznych, Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej trafi partia próbna 45 polskiej produkcji kurtek nowego wzoru, w kolorze khaki, wzorowanych na amerykańskich kurtkach typu „flyers" , czyli między innymi takich, jakie noszą już piloci naszych F-16.

Dwadzieścia pięć z tych 45 kurtek będą użytkować piloci Sił Powietrznych. Dodatkowych pięć kurtek będzie sprawdzanych w laboratorium.

Po testach w trudnych jesienno-zimowych warunkach piloci wypełnią ankiety, opisując doświadczenia i wnioski z użytkowania prototypu nowego przedmiotu zaopatrzenia mundurowego. Ankiety wraz z kurtkami trafią do Wojskowego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Służby Mundurowej w Łodzi. Następnie pracownicy ośrodka ocenią uwagi pilotów, obejrzą kurtki i na tej podstawie opracują szczegółowe wymagania do produkcji seryjnej. Niewykluczone, że pierwsze kurtki seryjne byłyby zamówione pod koniec 2013 roku.

Delegacja WOBR SM zaprezentowała 3 sierpnia generałowi broni pilotowi Lechowi Majewskiemu, dowódcy Sił Powietrznych trzy prototypowe warianty nowej kurtki, wyprodukowane przez jedną z polskich firm w lipcu 2012 roku, różniące się krojem i umiejscowieniem kieszeni oraz kaptura. To bowiem nasz dowódca po „Zlocie 2011" zainspirował logistyków do opracowania nowych kurtek. Pułkownik Krzysztof Kacprzak, komendant ośrodka, i jego podwładni, przekonywali dowódcę, że zaprojektowane w WOBR SM kurtki są nieco bardziej funkcjonalne od amerykańskiego prawzoru. Zamiast stójki mają kołnierz, zamiast jednej mają dwie kieszenie. Kolor tkaniny jest identyczny jak barwa materiału, z jakie wykonane są kombinezony lotnicze. Polskie kurtki mają odpinaną podpinkę, powstały z użyciem membrany paroprzepuszczalnej, z tkaniny trudnopalnej, która ma też walor wodoodporności. „Poprawi się wygląd i bezpieczeństwo pilotów. Nowy element ich służbowego ubioru będzie estetyczny i komfortowy", ocenił pułkownik Kacprzak.

Ppłk Artur Goławski
Zdjęcia: Anna Rudnicka
Wydział Prasowy DSP

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony