Przejdź do treści
Dzienników lotów Władysława Bielickiego, pilota 316 Dywizjonu Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawskiego" (fot. Muzeum Sił Powietrznych)
Źródło artykułu

Nowe dary w Muzeum Sił Powietrznych

W dniu 26 marca br. zbiory Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie powiększyły się o nowe dary w postaci dwóch Dzienników lotów pilota 316 Dywizjonu Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawskiego" – Władysława Bielickiego z okresu od 3 listopada 1941 do 6 listopada 1946 r.

Wpisy w  dziennikach zawierają m.in. liczne podpisy pilotów służących w tym dywizjonie m.in. W. Gnysia, Z. Kwiatkowskiego, A. Gabszewicza. Dar świetnie wpisuje się w święto tego dywizjonu które obchodzone jest 25 marca – na pamiątkę pierwszych lotów bojowych.

Dzienniki zostały przekazane przez syna Wacława Bielickiego – Johna Beale’a mieszkającego w USA za pośrednictwem rodziny z Warszawy.

Muzeum Sił Powietrznych składa ogromne podziękowania Darczyńcom. Przekazane dokumenty stanowią niezwykle cenne pamiątki z okresu II wojny światowej. Wzbogacą one zbiory dęblińskiego Muzeum, co pozwoli placówce jeszcze lepiej realizować misję zachowywania pamięci o dokonaniach polskich lotników.

Nasze Muzeum jest otwarte na współpracę z osobami posiadającymi w swych zbiorach przedmioty i pamiątki związane z historią lotnictwa. Przekazanie różnego rodzaju artefaktów historycznych do zbiorów muzealnych pozwala na zachowanie ich w dobrym stanie dla kolejnych pokoleń i pielęgnowanie pamięci o bohaterskich działaniach naszych Sił Powietrznych i ich wkładzie w historię Polski – mówią dęblińscy muzealnicy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony