FAI Aeromodelling Gold Medal dla Bogdana Wierzby

Bogdan Wierzba podczas udzielania wywiadu (fot. Aeroklub Polski/FB)

Aeroklub Polski przekazał fantastyczną wiadomość dla polskiego modelarstwa lotniczego i kosmicznego.

Przewodniczący Komisji Modelarskiej Aeroklubu Polskiego – Bogdan Wierzba – został odznaczony FAI Aeromodelling Gold Medal.

Jesteśmy dumni, że po 25 latach drugi działacz modelarski z Polski otrzymał to najwyższe wyróżnienie – mówią przedstawiciele Aeroklubu Polskiego.

A co na to sam Pan Przewodniczący?

„Cieszy fakt, że wieści o mojej 50-letniej działalności docierały też do różnych zakątków Świata. Bardzo dziękuję władzom Aeroklub Polski i Komisji Modelarskiej, za uznanie dla całokształtu mojej działalności i oficjalne zgłoszenie mojej kandydatury do FAI.

Jestem wdzięczny i bardzo dziękuję wszystkim polskim Modelarzom lotniczym i kosmicznym. To z szacunku dla waszej pasji i sportowych zmagań, zawsze chciałem dla Was organizować i realizować wszystkie małe i wielkie wyzwania z pasją podobną do Waszej.”


Bogdan Wierzba jako dziewięciolatek zbudował pierwszy model. I chociaż z lotu nic nie wyszło, to z następnym modelem poszło mu już lepiej. I połknął bakcyla, podobnie jak młodzi ludzie przychodzący do jego pracowni. Niektórzy z nich zaczęli od klejenia w domu modeli samolotów, a rozwijając swoją pasje pod skrzydłami Pana Bogdana kontynuowali ją na studiach lotniczych Politechniki Warszawskiej. Od 1973 r. wyszkolił setki adeptów małego lotnictwa.

Bogdan Wierzba to jeden z największych w Polsce znawców modelarstwa. To najważniejsza osoba w pracowni modelarskiej Aeromodelklub, która mieści się w Bemowskim Centrum Kultury. Jest laureatem nagród Międzynarodowej Federacji Aeronautycznej (FAI) – Frank Ehling Diploma (za wybitne osiągnięcia związane z promowaniem lotnictwa za pomocą modeli latających) oraz Nile Gold Medal (za pracę w dziedzinie edukacji lotniczej). 

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus