Nowa infrastruktura szczecińskiego lotniska oficjalnie otwarta

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów (fot. Port Lotniczy Szczecin-Goleniów)

Pod koniec czerwca w Szczecinie zakończono proces inwestycyjny wart 100 mln zł. Za tę kwotę zdołano wyremontować i wydłużyć pas startowy, zamontować nowe oświetlenie nawigacyjne i powiększyć płytę postojową. W połowie września ta w pełni zmodernizowana infrastruktura została oddana do użytku.

Obecna droga startowa spełnia wymagania stawiane przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego i wymogi europejskie. Przebudowana infrastruktura zwiększa bezpieczeństwo obsługi ruchu lotniczego, skraca czas pobytu poszczególnych maszyn na lotnisku i jest dobrym argumentem w rozmowach z przewoźnikami na temat możliwości uruchomienia kolejnych połączeń.

Dzięki inwestycjom wzrosła również przepustowość goleniowskiego portu. Całość inwestycji rozpoczęła się w ubiegłym roku i podzielna została na cztery etapy.

Pierwszy obejmował budowę dróg kołowania oraz rozbudowę jednej z płyt postojowych i remont nawierzchni pasa startowego. Drugi etap dotyczył dalszego odcinka równoległej drogi kołowania i modernizację kolejnej płyty postojowej. Następny etap to dalszy ciąg remontu dróg kołowania i remont płyty postojowej nr 1. Ostatni etap obejmował natomiast kapitalny remont drogi startowej.

W czasie wszystkich tych prac jedną z najważniejszych był remont i modernizacja drogi startowej o długości 2,5 kilometra i szerokości 60 metrów. W czasie inwestycji wszystkie starty i lądowania przesunięto na nowo wybudowaną i wdrożoną do użytkowania drogę kołowania.

Przebudowa lotniska w Goleniowie finansowana jest kredytem inwestycyjnym PKO BP w wysokości 51,6 mln zł, funduszami unijnymi w wysokości prawie 47,5 mln zł oraz z pieniędzy spółki. W sumie całkowity koszt to około 100 mln zł. Za realizację inwestycji odpowiada Budimex.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus