Przejdź do treści
ULC
Źródło artykułu

Normy ochrony lotnictwa cywilnego

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane rozporządzenie Komisji (UE) 297/2010 z dnia 9 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie (WE) 272/2009 uzupełniające wspólne podstawowe normy ochrony lotnictwa cywilnego.

Stanowi ono nowelizację rozporządzenia Komisji Europejskiej 272/2009 w zakresie części A (dozwolone metody kontroli bezpieczeństwa) poprzez dodanie nowych metod – detektorów śladowych ilości materiałów wybuchowych (ETD), komory symulacyjnej oraz wykrywaczy metali.

Ponadto dodana została część B1 dotycząca płynów aerozoli i żeli, w której określone zostały ramy czasowe ograniczeń w przewozie płynów, aerozoli i żeli przez pasażerów w bagażu kabinowym.

Ramy czasowe wskazane w części B1 określają terminy do kiedy Państwa Członkowskie są zobowiązane wprowadzić urządzenia do kontroli płynów, o których mowa w aktach wykonawczych do rozporządzenia 300/2008.

Zgodnie z rozporządzeniem:

1. Do dnia 29 kwietnia 2011 r. wnoszenie płynów, aerozoli i żeli nabytych w porcie lotniczym w państwie trzecim lub na pokładzie statku powietrznego przewoźnika lotniczego spoza Wspólnoty do stref zastrzeżonych lotniska lub na pokład statku powietrznego jest dozwolone, pod warunkiem że płyn jest zapakowany w torbę spełniającą wymogi zalecanych wytycznych kontroli bezpieczeństwa Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, a w torbie znajduje się odpowiedni dowód zakupu z ostatnich trzydziestu sześciu godzin w strefie operacyjnej lotniska lub na pokładzie statku powietrznego. Podlegają one kontroli bezpieczeństwa zgodnie z wymogami przepisów wykonawczych przyjętych na mocy art. 4 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 300/2008.

2. W terminie do dnia 29 kwietnia 2013 r. wszystkie porty lotnicze kontrolują płyny, aerozole i żele zgodnie z wymogami przepisów wykonawczych przyjętych na mocy art. 4 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 300/2008.

Wskazane ramy czasowe oznaczają terminy do kiedy Państwa Członkowskie są zobowiązane wprowadzić urządzenia do kontroli płynów, o których mowa w aktach wykonawczych do rozporządzenia 300/2008.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony