Przejdź do treści
Air Show w Radomiu (fot. Michał Zieliński)
Źródło artykułu

"Niezwyciężeni w przestworzach", czyli Air Show 2023

To już pewne! Po kilku latach przerwy powraca największa impreza lotnicza w Polsce – Air Show w Radomiu. Porozumienie w sprawie organizacji międzynarodowych pokazów w ostatni weekend sierpnia 2023 roku podpisali przedstawiciele wojska i urzędu miasta w Radomiu.

Pokażemy to, co mamy najlepsze w siłach zbrojnych – zapowiedział wiceminister Wojciech Skurkiewicz.

Air Show odbędzie się 26 i 27 sierpnia 2023 roku w Radomiu – wynika z porozumienia podpisanego w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego m.in. przez generała Jarosław Mikę, dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych, oraz Radosława Witkowskiego, prezydenta Radomia. W uroczystości wziął udział Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Organizatorzy zapowiadają, że Air Show, który ostatni raz odbył się w 2018 roku, powróci w wielkim stylu.

Wysłaliśmy zaproszenia na pokazy do zespołów lotniczych oraz solistów z 24 państw. Mamy już pozytywną odpowiedź z Czech i Słowacji – poinformował Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że to dopiero początek prac nad programem imprezy. – Bardzo mi zależy, by tak jak w ostatniej edycji pokazów jedna z sekwencji pokazów odbyła się po zmroku. Jest to niesamowite widowisko – mówił wiceminister.

Oprócz pokazów lotniczych będą też inne atrakcje. Już dziś wojsko zaprasza na prezentację nowoczesnego sprzętu na płycie lotniska. 

Podpisano porozumienie w sprawie organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2023 (fot. st. kpr. Marcin Wójcik)

Podpisano porozumienie w sprawie organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2023 (fot. st. kpr. Marcin Wójcik)

Organizatorzy Air Show spodziewają się, że zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia pokazy odwiedzi około stu tysięcy osób.

Pracy na pewno będzie dużo, ale dla nas to po prostu zadanie do wykonania, a jednocześnie możliwość pokazania się Polakom i zyskania ich wsparcia – powiedział generał Jarosław Mika, dowódca generalny RSZ.

Sporo pracy czeka również miejskich urzędników, którzy odpowiadają za obsługę wydarzenia, czyli m.in. za przygotowanie parkingów, zmiany w komunikacji miejskiej, tak aby na miejsce pokazów można było dojechać autobusami, czy zabezpieczenie medyczne i sanitarne.

Mogę zagwarantować, że nasze miasto jest już gotowe. Mamy bardzo duże doświadczenie jeśli chodzi o Air Show. Jako prezydent będę je organizował po raz czwarty – mówił Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Wojsko po raz pierwszy będzie współpracowało przy organizacji Air Show z lotniskiem cywilnym – Radom Sadkowo.

Nie nazwałbym tego wyzwaniem, to raczej kolejny etap naszej pracy – komentował generał Mika.

Przypomnijmy, że w 2019 roku Państwowe Porty Lotnicze kupiły port w Radomiu, a lotnisko zostało zamknięte dla samolotów cywilnych. Rozpoczęła się trwająca do dziś modernizacja. Pierwsze loty cywilnych maszyn są zaplanowane na wiosnę 2023 roku. Teraz z lotniska korzysta wojsko – 42 Baza Lotnictwa Szkolnego.

Na pewno dzięki temu, że to lotnisko nabrało nowego charakteru, również Air Show zyska wyjątkowy wymiar – przekonywał Stanisław Wojtera, prezes Zarządu PP „Porty Lotnicze”.

W przygotowanie pokazów w 2023 roku zaangażowana jest również Agencja Mienia Wojskowego.

Po raz pierwszy Air Show odbyło się w 1991 roku na Ławicy w Poznaniu. W latach 1995 i 1998 imprezę przygotował Dęblin, a od 2000 roku odbywa się ona na lotnisku Sadków w Radomiu. Ostatni raz pokazy zostały zorganizowane w 2018 roku.

Ewa Korsak

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony