Przejdź do treści
M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego na płycie lotniska (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Niedzielne akcje morskich lotników

W niedzielę lotnicy z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej dwa razy nieśli pomoc. Wykonali transport medyczny z organem do transplantacji, a także przeprowadzili ósmą w tym roku akcję poszukiwawczo-ratowniczą.

W dniu 7 maja załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała kolejne zadanie transportu organów przeznaczonych do przeszczepu w ramach Akcji Serce. Lot zrealizowano po trasie Gdynia – Szymany – Wrocław – Gdynia.

W sobotę Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach "Akcji Serce". Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot transportowo-desantowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. W niedzielę o godzinie 17.45 samolot M28B wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i po godzinnym locie wylądował na lotnisku w Szymanach. Tam, na pokład samolotu wszedł zespół lekarzy transplantologów wraz z przeznaczonym do przeszczepu organem i o godzinie 19.02 Bryza rozpoczęła lot do Wrocławia. O godzinie 20.19 samolot wylądował na wrocławskim lotnisku i lekarze udali się do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, gdzie już oczekiwał pacjent. Morska Bryza wystartowała w drogę powrotną do Trójmiasta o godzinie 21.00, lądując na macierzystym lotnisku Oksywie po dwóch godzinach i piętnastu minutach lotu.

Była to szósta „Akcja Serce” przeprowadzona przez lotników morskich w tym roku i 67 w historii BLMW. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku. Wtedy to po raz pierwszy serce wraz z lekarzami zostało przetransportowane śmigłowcem W-3RM z Bydgoszczy do Gdańska. Obecnie, w akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego.

Mi-14PŁ/R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

Tego samego dnia załoga dyżurna SAR z darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziła kolejną w tym roku akcję poszukiwawczo-ratowniczą. Tym razem ewakuacji medycznej na stały ląd potrzebował jeden z członków załogi ORP Pułaski.

O godzinie 18.10 załoga została postawiona w stan gotowości alarmem ratowniczym „ewakuacja medyczna”, otrzymując informację, że jeden z członków załogi ORP Pułaski wymaga natychmiastowej ewakuacji medycznej. Objawy u poszkodowanego wskazywały na atak wyrostka robaczkowego. Śmigłowiec Mi-14PŁ/R wystartował z lotniska w Darłowie o godzinie 18.25 i skierował się w stronę wskazanego rejonu. O godzinie 19.20 poszkodowany został podjęty na pokład śmigłowca i załoga rozpoczęła lot powrotny. Godzinę później śmigłowiec wylądował na lądowisku Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, skąd chory natychmiast trafił do Szpitala Wojewódzkiego. O godzinie 20.25 śmigłowiec wystartował w kierunku macierzystego lotniska w Darłowie, na którym lądował po kilku minutach lotu.

Była to 753 akcja poszukiwawczo-ratowniczą w historii BLMW i 8 przeprowadzona w tym roku. W tym czasie załogi SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliły pomocy 396 osobom. BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony