Przejdź do treści
Widok lotniska w Poznaniu podczas IV Krajowego Konkursu Samolotów Turystycznych w 1931 r. (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)
Źródło artykułu

Najważniejsze lotniska regionalne

Najstarszym polskim lotniskiem regionalnym jest od 108 lat Gdańsk. O 3 lata młodszy jest poznański port Ławica, który nadal istnieje w tym samym miejscu.

Kolejne najstarsze porty regionalne to Bydgoszcz, Lublin, Łódź i Kraków, który szybko wyrósł na drugi, po Warszawie, najważniejszy port w Polsce.

Pierwszy cywilny port lotniczy w Gdańsku powstał po I wojnie światowej na bazie lotniska wojskowego z 1910 roku, położonego we Wrzeszczu, dawnym Langfuhr. Zarządzany był przez Senat Wolnego Miasta Gdańska.

W latach 20. gdańskie lotnisko było już portem o międzynarodowym charakterze docelowym i tranzytowym. Korzystała z niego min flota powietrzna Niemiecko-Radzieckiego Towarzystwa Lotniczego DERULUFT / Deutsch-Rusische Luftverkehrsgesellschaft, która obsługiwała loty z Berlina do Leningradu i Moskwy i stałe połączenia z Warszawą, Szczecinem, Elblągiem, Malborkiem, Królewcem, Olsztynem i Berlinem.

Pierwszą polską regularną linią lotniczą, jaka wylądowała w Gdańsku był Aerolloyd, który od 5 września 1922 r. Junkersami F-13 latał codziennie na trasie Gdańsk-Warszawa-Lwów. Port obsługiwał w latach 1929-1935 po ok. 1,5 tys. pasażerów rocznie.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rp.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony