Przejdź do treści
Źródło artykułu

Najlepsi piloci prezentują swoje umiejętności podczas samolotowych akrobacji nad Toruniem

Od 3 do 12 czerwca na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu odbywają się III Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Intermediate. Wszyscy, którzy w tych dniach zawitają na lotnisko w Toruniu mogą oglądać akrobacje z placu i parkingu przed budynkiem, gdzie mieści się także bar z ogródkiem.

Udział w Mistrzostwach bierze 22 zawodników z ośmiu krajów (Polska, Łotwa, USA, Rumunia, Szwecja, Czechy, Węgry, Norwegia). Polskę reprezentuje w podniebnych figurach nad Toruniem sześciu pilotów: Mariusz Szarawara, Dariusz Mazur, Maciej Kulaszewski, Patryk Oloś, Wojciech Kotulski, Sebastian Matejek.

Do tej pory piloci zdążyli zaprezentować się już w dwóch z czterech programów. Jeden z polskich pilotów majuż na swoim koncie dwa złote medale.

Najpierw zawodnicy zaprezentowali się w wiązance Free Known. Tu najlepiej zaprezentował się, wykonując akrobacje samolotem GenPro, Polak - Maciej Kulaszewski. Genevation GenPro to nowa konstrukcja na rynku akrobacji lotniczej, z znakomitymi osiągami i właściwościami aerodynamicznymi, co sprawia, że samolot ten bardzo dobrze nadaje się do wielu sportów lotniczych. Drugie miejsce w tej konkurencji zdobył lecąc samoloten Yak 55 Fredrik Widman (Szwecja). Na trzecim stopniu podium, po prezentacji swoich umiejętności samolotem Extra 300L, stanął Mihai-Valentin Caval (Rumunia). Pełne wyniki TUTAJ.

Maciej Kulaszewski za sterami samolotu GenPro (fot. Paweł Biarda)

Z kolei po niedzielnej drugiej konkurencji całe podium zajęli Polacy. Piloci zaprezentowali się w pierwszej wiązance Free Unknown. Pierwsze miejsce zajął Maciej Kulaszewski. Drugie miejsce wywalczył, prezentując akrobacje samolotem Extra 330LC, Dariusz Mazur. Trzecie miejsce wywalczył Sebastian Matejek, który prezentował swój program lecąc samolotem Extra 330SC. Pełne wyniki TUTAJ.

Po dwóch zadaniach indywidualnie w klasyfikacji generalnej na pierwszym miejscu jest Maciej Kulaszewski, a na drugim Sebastian Matejek. Również w klasyfikacji drużynowej prowadzą Polscy piloci.

Przed zawodnikami jeszcze dwie konkurencje: wiązanka dowolna i druga wiązanka nieznana. Zapraszamy na lotnisko w Toruniu do kibicowania zawodnikom. Przypominamy, że konkurencje rozgrywane są w godzinach od 9:00 do 13:00, a po przerwie od 14:30 do zachodu słońca.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony