Przejdź do treści
Źródło artykułu

Najczęściej powtarzane w FIR EPWW “Uważaj na Marywilską” przechodzi do historii

Prawdopodobnie wszyscy piloci latający w sektorze FIS Warszawa (dawny FIS Olsztyn) słyszeli na tysiąc sposobów odmieniane i powtarzane, w dowolnej permutacji ostrzeżenie “z uwagą na Marywilską”. Nieważne czy startowaliście z EPSY, czy z EPBC, komunikat pojawiał się w eterze jak bumerang, zajmując tym samym częstotliwość w najbardziej ruchliwym rejonie Polski.

Ograniczenie zostało ustanowione po pożarze hali targowej Marywilska 44, 12 maja 2024 i obejmowało obszar rumowiska i terenu przyległego od GND do 2000ft AMSL (do dolnej granicy TMA Warszawa). 

Z uwagi, na położenie strefy, w pobliżu tras dolotowych i odlotowych z EPBC, nie trudno było ową strefę naruszyć. Aby piloci nie łamali przepisów, informatorzy FIS, informowali o potencjalnej kolizji. Sytuacja ta momentami była tak absurdalna, że mogło się odnieść wrażenie, że o niczym poza Marywilską w przestrzeni powietrznej się nie mówi. 

Domyślamy się, że strefa była założona przede wszystkim w celu ograniczenia lotów bezzałogowych statków powietrznych. Ale jakie ryzyko stanowił statek załogowy przelatujący nad rumowiskiem na wysokości 1500+ft AMSL? Odpowiadamy, że żadne. 

Poza tym, że obecność strefy dodawała niepotrzebnej pracy informatorom FIS, zacierała widok mapy, to w konsekwencji przyczyniała się do obniżenia bezpieczeństwa poprzez zajmowanie częstotliwości, de facto niepotrzebnymi komunikatami. Podsumowując, na strefę skarżyli się i piloci i informatorzy FIS.

I o ile jeszcze obecność strefy do kilku dni po pożarze byłaby zasadna, o tyle utrzymywanie jej miesiącami uprzykrzało wszystkim życie.

Problem udało się rozwiązać dzięki dobrej współpracy środowiska i operacyjnych pracowników PAŻP, którzy przekonali Komendę Główną Policji i w dniu 3 lipca strefa została zniesiona dla lotnictwa załogowego. W jej miejsce powstanie strefa geograficzna z ograniczeniem dla bezzałogowych statków powietrznych.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony