Przejdź do treści
Na straży nieba (fot. Daniel Andalukiewicz, arch. 3 BROP)
Źródło artykułu

Na straży nieba

Jej podstawowym uzbrojeniem są zmodernizowane mobilne zestawy S-125 Newa S.C. A głównym zadaniem – ochrona strategicznych rejonów kraju. Żołnierze 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej stacjonują w rejonie Warszawy, na Śląsku, nad Bałtykiem i przy naszej zachodniej granicy. To jedyna jednostka tego szczebla w siłach powietrznych.

Dowództwo i sztab 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej znajdują się w Bielicach koło Sochaczewa. Podobnie, jak 37 Dywizjon Rakietowy i 38 Dywizjon Zabezpieczenia. Z kolei 32 Dywizjon Rakietowy stacjonuje w Olszewnicy Starej, 33 dywizjon – w Gdyni, 34 – w Bytomiu, 35 – w Skwierzynie, a 36 – w Mrzeżynie. Głównym zadaniem żołnierzy 3 Brygady jest ochrona najważniejszych rejonów Polski przed atakiem z powietrza.

Newa i ZU-23-2

Każdy z dywizjonów rakietowych składa się z trzech przeciwlotniczych zestawów rakietowych stanowiących zespoły ogniowe. Podstawowym uzbrojeniem 3 Brygady są zmodernizowane mobilne zestawy S-125 Newa S.C. Wyrzutnie rakiet są na podwoziu czołgu T-55, a stacja naprowadzania rakiet SNR-125M na podwoziu kołowym MAZ-543SC.

Dywizjon z Mrzeżyna jako jedyny posiada zestaw dalekiego zasięgu S-200WE. Poza tym brygada dysponuje też przenośnymi zestawami rakietowymi bardzo krótkiego zasięgu Grom i armatami przeciwlotniczymi ZU-23-2.

– W latach 2011-2014 wyremontowano i zmodyfikowano większość stacji naprowadzenia rakiet, urządzenia identyfikacji swój-obcy AZUR oraz stację radiolokacyjną P-18 – mówi kapitan Dariusz Kurowski, rzecznik prasowy brygady. Dodaje, że dywizjony wyposażono w armaty ZU-23-2, a stanowisko dowodzenia w system wspomagania oparty o mobilne modułowe stanowisko dowodzenia.

W 2011 roku 3 Brygada została wyposażona w elementy mobilnego, zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kierowania SAMOC – stanowiska SDP-20 i SDP-10N. Umożliwiają one prowadzenie walki we współpracy z systemami przeciwlotniczymi oraz z systemami obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej innych armii NATO.

Przeciwlotnicy na poligonie

Mijający rok to dla żołnierzy 3 Brygady czas wielu szkoleń. We wrześniu 2014 roku część dywizjonów brała udział w ćwiczeniu „Anakonda”. Żołnierze na poligonie w Ustce strzelali z zestawów rakietowych S-125 SC Newa i Grom oraz armat ZU-23-2. Zadaniem przeciwlotników było niszczenie tarcz powietrznych wystrzeliwanych z samolotów Su-22 oraz bezzałogowców.

W 2014 roku dywizjony 3 Brygady brały udział m.in. w ćwiczeniach „Marsz 14”. Sprawdzono wówczas wyszkolenie żołnierzy w warunkach realnego działania i ich przygotowanie do ćwiczenia na poligonie, które zaplanowano na 2015 rok.

Warszawska Brygada

3 Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej powstała w 1988 roku w wyniku przeformowania 3 Łużyckiej Dywizji Artylerii Obrony Powietrznej. Dziesięć lat później otrzymała nowy sztandar i nazwę – „warszawska”. Brygada dziedziczy tradycje jednostek przeciwlotniczych z okresu międzywojennego, m.in. 1 Pułku Przeciwlotniczego i sformowanej w 1944 roku 3 Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej. Od 2012 roku 3 Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej to jedyna jednostka tego szczebla w siłach powietrznych.


Gen. bryg. Stefan Mordacz, dowódca 3 Rakietowej Brygady Obrony Powietrznej.

W wyniku zmian restrukturyzacyjnych jednostki brygady stały się spadkobiercami tradycji 1 Śląskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, 4 Gdyńskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, 61 Skwierzyńskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej i 78 Pułku Rakietowego Obrony Powietrznej.

Tadeusz Wróbel
autor zdjęć: Daniel Andalukiewicz, arch. 3 BROP

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony